007 Silahıyla Para Basıyor 73

James Bond efsanesinin en pahalı yapımı 6 Kasım’da vizyona giriyor. 300 milyon dolar bütçeli ‘Spectre’ filminin bugüne kadar oluşturduğu ekonomi 10 milyar doları buldu.

spectre-james-bond

 

HER ŞEY İLK FİLMLE BAŞLADI

Dünyanın en ünlü MI6 ajanı (İngiltere MİT’i) 007 kodlu James Bond ilk olarak 1962 yılında sadece 1 milyon dolar bütçeyle beyaz perdeye taşındı. Ian Fleming’in aynı adlı kitap serisinden uyarlanan ilk film, gişede 60 milyon doları yakalayınca yenileri peş peşe çekildi. 1960 ve 1970’lerde neredeyse her yıl yeni bir Bond filmi vizyona giriyordu. Bond filmleri zirveye ise 2012 yılında ‘Skyfall’ filmiyle çıktı. 200 milyon dolarlık Skyfall filmi gişede 1 milyar 32 milyon dolar hasılatla rekor kırdı. Başrolde Daniel Craig vardı.

23 BOND FİLMİNE 1.5 MİLYAR BİLET

Bugüne kadar gösterime giren 23 Bond filminde 1.5 milyar adet bilet kesildi. Gişede 6.2 milyar dolarlık hasılat yapan filmler için ise 1.3 milyar dolar harcandı. İlk Bond filmi ‘Dr. No’, 1962’de çekildi. Bu zamana kadar 6 oyuncu Bond’u canlandırdı. James Bond efsanesi milyonlarca hayranıyla 53 yıllık tarihinde 10 milyar dolarlık ekonomi yarattı. Bugüne kadar lisanslı ürün geliri, DVD ve kitap satışı, filmlerin hasılatı ve bütçesi ulaşılması zor bir rekora imza attı. 24 filme 1.6 milyar dolar harcanırken, 23 filmin hasılatı 6.2 milyar doları buldu. 1.2 milyar dolarlık DVD satışı ile 550 milyon dolarlık kitap satışı efsanenin büyümesini sağladı. James Bond’un lisanslı ürün geliri ise 375 milyon doları buldu.

TÜRKİYE’DE 3 FİLMİ 1.3 MİLYON KİŞİ İZLEDİ

James Bond serisinin son üç filmi ise Türkiye’de de önemli bir başarı yakaladı. Casino Royale, Quantum of Solace ve Skyfall filmlerini Türkiye’de 1.3 milyon kişi izledi. Gişede 12 milyon lira hasılat yapan filmler arasında en çok Skyfall ilgi gördü. Çekimlerinin bir bölümü İstanbul’da yapılan Skyfall filmi 20 hafta gösterimde kaldı.

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites