2014 Yılında Amerika’da En Fazla Reklam Harcaması Yapan 10 Büyük Şirket 87

10. WALT DİSNEY

walt_disney_karakteri__goof

 

Walt Disney’in reklam harcamaları %7.4 büyüyerek, 2.1 Milyar Dolara çıktı. 2013 yılında vizyona giren ”Frozen” filmi ise reklam harcamalarının büyük bölümünü kapmış durumda.

9. L’ORÉAL

loreal-collection-privee

 

Harcamalar %2 düşerek, 2.2 Milyon Dolara geriledi. Raporlara göre, 2014 yılında şirketin markalarından en fazla büyüyenlere, reklam için ya çok az bütçe ayrıldı ya da hiç ayrılmadı.

8. FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES

Switzerland_Motor_Show_Fiat__systems@deccanmail_0_0

Fiat, 2014 yılında pek çok yüksek maliyetli kampanya yürüttü ve reklam harcamaları %14 artarak 2.2 Milyar Dolar oldu.

7. AMERICAN EXPRESS

image

Geçen yıl şirket, direkt satıştan daha etkili bir yöntem olan online satış yoluna gitti ve reklam harcamalarını %7.9 arttırarak, 2.4 Milyar Dolar harcadı. 2014 yılında en akılda kalan reklamları ise Tina Fey’in oynadığı Everyday kredi kartı reklamlarıydı.

6. FORD MOTOR COMPANY

indir

Şirket, harcamalarını %3.6 düşürdü ve 2.5 Milyon Dolar harcadı. Super Bowl öncesi James Franco’nun oynadığı reklam ise, geçen yıl şirketin en akılda kalıcı reklamıydı.

5. VERIZON COMMUNICATIONS

hi-verizon-04923890

Harcamalar %3.6 düşerek, 2.5 Milyar Dolara geriledi. Verizon, geçen yıl SugarString adında yeni bir girişim başlatmış fakat 2 ay sonra iptal edilmişti.

4. COMCAST CORPORATION

1e92d5f

Şirket, Super Bowl’dan önce Stark Trek temalı büyük maliyetli bir reklam yayınlamıştı. Buna rağmen geçen yıl, reklam harcamaları %1.7 düşerek, 3 Milyar Dolara geriledi.

3. GENERAL MOTORS COMPANY

General-Motors_8
Şirketin reklam harcamaları, %0.7 düşerek, 3.1 Milyar Dolara geriledi. Geçen yıldan akılda kalan kampanyaları ise; Chevrolet markası için çektikleri ve içinde gay bir çifti barındıran reklamları ile ” Kaptan Amerika: Kış Askeri ” filminde yaptıkları ürün yerleştirme idi.

2. AT&T

13279-7919-20110321-200435-pic-259980523-l

Geçen yıl, en büyük b2b (business to business) şirketleri listesinde Apple ve Microsoft gibi devlerle birlikte yer alan şirketin reklam harcamaları, %0.1 artarak 3.3 Milyar Dolar oldu.

1. PROCTER & GAMBLE

indir (1)

Şirketin reklam harcamaları %4.2 geriledi ve 4.6 Milyar Dolar oldu. Şirketin CFO’su( Finans Baş Sorumlusu) reklam harcamalarının daha da çok düşeceğini belirtmişti fakat, şirket yine de dünyada en fazla reklam harcaması yapan şirketlerin başında geliyor. Şirket ayrıca reklam harcamalarının büyük bir çoğunluğunu dijital reklamcılığa ayıracağını çünkü bu tarz reklamların TV reklamlarından daha karlı olduğunu belirtmişti. Şirketin geçen yıl yaptığı en popüler reklam ise, Youtube’da 58 milyon kez görüntülenen ” Always#LikeAGirl kampanyasıydı.

Kaynak: Onedio.com

 

 

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites