2016’nın en önemli 16 teknoloji trendi ne olacak? 0

Yılın aklımızda en çok kalacak alıntılarından biri Google’ın kıdemli araştırmacılarından Jeff Dean’e ait: “2015’te makineler gözlerini açmaya başladılar.” Dean, 2015’in yapay zeka (AI) çalışmaları açısından bir dönüm noktası olduğunu düşünen çok sayıda araştırmacıdan biri. Ve öyle görünüyor ki 2016’da bu çalışmalar yoğunlaşarak devam edecek. Yakın zamanda 2016’nın en önemli 16 teknoloji trendi ön görüsünü paylaşan Microsoft’un önde gelen 16 araştırmacısının buluştuğu nokta; yapay zeka. Microsoft’un Teknoloji ve Araştırma organizasyonunda görev yapan ve çalıştıkları alanların önde gelen araştırmacılarına 2016’nın en önemli teknoloji trendlerini sorduğu anketinde yapay zeka ile birlikte veri bilimi ve kriptografi öne çıkan konular arasında. Trendler ve bu trendleri ön gören araştırmacıların görüşleri şu şekilde sıralanıyor:

YENİ SİLİKON MİMARİLER

Microsoft Research Yönetici Direktörü Chris Bishop, 2016’da geliştirilecek yeni silikon mimarilerin performanslarında belirgin bir sıçrayışı beraberinde getireceğini düşünüyor: Bulutta özelleşmiş bilişimin ivmelenmesi büyük ölçekte mümkün hale gelecek. Microsoft Research donanım ve cihazlar direktörü Doug Burger, bulut bilişimdeki ilerlemenin büyük veriyle çalışmayı kolaylaştıracağı, bunun biyoinformatik ve birçok farklı dikey açısından büyük kazanımlar sağlayacağını düşünüyor.

YAPAY ZEKA

İnsan bilgisayar etkileşiminde odak, teknolojiden deneyime kayacak. Bill Buxton, 2016’da stylus çizimleri, dipnotlar ve yeni not alma alışkanlıklarımızın bilgisayarlarla etkileşiminize yeni bir soluk getireceğini söylüyor. Buxton’a göre 2016, teknolojik gelişmelerin kendisinden çok bireyin deneyimine odaklanmanın yılı olacak.

KUANTUM GEÇİRMEZ ŞİFRELEME

Kriptografi ya da şifreleme konusunda 2016’daki ana teknoloji trendi, Brian LaMacchia’ya göre kuantum kriptografi olacak. Gizlilik ve kimlik doğrulama için kullanılabilecek kuantum geçirmez açık anahtar algoritmalarını kullanan baştan sona TLS şifrelemesinin ortaya çıkışı 2016’nın en önemli trendi olacak.

VERİ ETİĞİ MÜFREDATI

Büyük veri çalışmalarının bir veri etiği müfredatına kavuşmasının en önemli gelişme olacağını söyleyen Kate Crawford, bu sayede daha fazla insanın büyük ölçekli veri toplama ve deneylerinin sonuçları hakkında fikir sahibi olacağını ön görüyor.

DOĞAL DİL İŞLEME YÖNTEMLERİ

Bu sene önemli kırılımların yaşandığı derin öğrenme, Li Deng’e göre 2016 yılında doğal dil işleme alanındaki çalışmaların hızlı gelişmesine yardımcı olmaya devam edecek.

SAĞLIKTA YENİLİKÇİ TEKNOLOJİ KULLANIMI

Jasmin Fisher’a göre bu teknolojilerin kullanımı hastaların yaşam süresinin uzatılması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesinde önemli rol oynayacak. Bunda bulut platformlarının gerçek potansiyelini yansıtmaya başlaması önemli rol oynayacak.

TOPOLOJİK KUBİTLER

Kıdemli araştırmacı Krysta Svore’ye göre topolojik kubitlerin kabul görmeye başlaması ve genel kullanımı 2016’da kuantum bilişim çalışmaları için belirleyici olacak.

YENİ NESİL GÜVENLİK SİSTEMLERİ

İşletim sistemi ya da diğer altyapıları hacklense bile güvenliği garanti altına alan yeni nesil sistem çözümleri Sriram Rajamani’ye göre 2016’nın en önemli teknoloji trendi.

KİŞİSEL ASİSTANLARDA YAPAY ZEKA

Micorosoft Research Asya Başkan Yardımcısı Hsiao Wien Hon’a göre 2016’da Çin’deki en önemli teknoloji trendi yapay zeka ve insan destekli kişisel asistanların yaygınlıkla kullanılmaya başlanması olacak. Videonun TV’yi geride bırakmasıyla video analitiği de daha akıllı sonuçlar vermeye başlayacak.

MAKİNELERLE AKICI, ÇOK YÖNLÜ DİYALOG

Eric Horvitz’e göre yapay zeka alanındaki en önemli gelişme makinelerle akıcı ve çok yönlü sohbet edebilmemizin artık mümkün hale gelmesi olacak. Bu konuşmaların eskisine göre çok daha doğal hissetireceğini ön gören Horvitz 2016’nın kişisel asistanların yılı olacağını söylüyor.

DÜŞÜK GÜÇ TÜKETEN SENSÖR VE RADYOLAR

Lucas Joppa’ya göre bu teknolojiler çevresel gözlem konusunda artan bir ivme yaratarak gezegenimizle ilgili benzersiz bir bilgi erişimi sağlayacak. 2016’da insanlığın 6’ıncı kitlesel yok oluşun eşiğinde olduğunu anlayıp, yeryüzündeki hayatı gözlemleme, modelleme ve yönetme konusunda dönüşüme başladığımız yıl olacağını ön görüyor Joppa.

SOHBET ASİSTANLARI

Lili Cheng’e göre 2016’da online sohbetlerimiz sırasında devreye giren sanal asistanlar hem gülmemize hem de daha verimli olmamıza yardımcı olacak. Bu, bilgisayarları, telefonlarımızı ve anılarımızı düşünme biçimimizi tamamen değiştirebilecek bir gelişme.

DÜŞÜK VERİMLİLİK YENİ NORMAL Mİ?
Ekonomist Preston McAfee, devam eden küresel ekonomik toparlanma sürecinde verimlilik artışlarının beklenenden daha düşük olmasının nedenlerinin ve düşük verimliliğin yeni normal olup olmadığı konusunun aydınlatılmasının 2016’nın en önemli gelişmesi olacağını ön görüyor. McAfee’ye göre 2016, Silikon Vadisi’nin Uber’in değerinin verisiyle değil pazar yeriyle ölçüldüğünü anladığı yıl olacak.

İNTERNET YAYGINLAŞMAYA DEVAM EDECEK

Microsoft Research Hindistan Direktörü Chandu Thekkath ülkedeki en önemli gelişmenin düşük maliyetli mobil telefonlar, TV boş alanların kullanımı gibi teknolojilerin ülkede internetin yaygınlaşmasına yardımcı olacağını söylüyor.

DETAYLI SAĞLIK TAKİBİ

Jeannette Wing’e göre, bilimsel açıdan çığır açan yenilik László Babai’nin grafik izomorfizm sorunuyla ilgili yayınlayacağı sonuçların algoritma ve karmaşıklık teorisiyle ilgili araştırmalara yeni bir soluk getirmesi olacak. Bilgi teknolojileri açısındansa, daha fazla sensör ve cihazın metabolizmayı daha fazla izlemesi ve böylelikle bireylerin sağlık durumlarını takip edebilmesinin kalp atışıyla sınırlı kalmaması en önemli gelişme olacak.

Kaynak: evrensel.net

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites