24 Kasım Öğretmenler günü 13

Hayatımıza yön vermiş bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesi’ nin yayımlanması ile resmileşmişti.

Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği çerçevesinde gerçekleşir.

Öğretmen hanımlar, öğretmen beyler;
bugün cidden müstesna bir gün. önce istanbul’dan kalkıp buraya kadar geldiğiniz için, hepinizi arkadaşlarımla birlikte saygıyla selamlıyoruz.

Hanımlar, beyler!
Bu noktaya kolay gelmedik! onun için de öğretmenlerimiz, şairlerimiz, yazarlarımız uğradığımız felaketin bir daha yaşanmaması için, o kara günlerin sebeplerini, nasıl kan ve gözyaşı dökerek kurtulduğumuzu en doğru ve en güzel bir biçimde anlatacaklardır sanıyorum. bu vesile ile şehit askeri tazim ile yad edelim. kurtuluşa emek vermiş, asker-sivil, kadın-erkek, şehirli-köylü, genç-yaşlı herkesi minnetle selamlıyorum. Ama şunu bilelim ki, bugün ulaştığımız nokta hakiki kurtuluş noktası değildir. hakiki kurtuluşa, çağdaş, uygar, bilime, fenne, insanlığa saygılı, istiklalinin değerini ve Şerefini bilen, hurafelerden arınmış, fikri ve irfanı hür bir cemiyet olduğumuz zaman ancak ulaşabiliriz.
Öğretmenler!
Ordularımızın, şimdi aramızda bulunan şanlı komutanlarımız idaresinde kazandığı zafer, sadece eğitim ordusunun zaferi için zemin hazırlamıştır. hakiki zaferi, cehaleti yenerek siz kazanacak ve koruyacaksınız. çocuklarımızı ve geleceğimizi ellerinize emanet ediyoruz. çünkü kurtuluş savaşımızın sebeplerini, anlamını ve nelere mal oldugunu çok iyi bilen sizlere yürekten güveniyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk, 27 Ekim 1922 Şark Tiyatrosu, Bursa

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites