7 milyon Minecraft şifresi çalındı! 0

Bilgisayar korsanları 7 milyondan fazla Minecraft oyuncusunun şifrelerini çaldı.

Lifeboat sitesi, içinde elektronik postaların ve şifrelerin bulunduğu bilgilerin korsanların ele geçirdiği ve çalıntı verileri satışa çıkardıkları açıklandı.Uzmanlar Lifeboat sitesindeki şifre korumasının zayıf olduğunu ve korsanların bunları kolaylıkla çözebildiğini söylüyor.Konuyu inceleyen bağımsız güvenlik uzmanı Troy Hunt, şifrelerin bulunduğu listeyi çalıntı kimlik bilgilerinin ticaretini yapan birinden aldığını söyledi. Hunt, Dark net olarak bilinen ve özel yazılımlarla erişimin sağlanabildiği internet sitelerinde de kimlik bilgilerinin görüldüğünü aktarıyor. Hunt verilerin 2015 yılı başında çalındığını ancak güvenlik ihlalinin daha yeni gün ışığına çıktığını söyledi.

maxresdefault

Güvenlik uzmanı Lifeboat hesapların sırasının bozulduğunu ama kullanılan algoritmanın çok az koruma sağladığını da ekledi.Bu yönteme göre şifreler karıştırılıyor böylece veriler açığa çıkarsa da şifredeki harf ve rakamların yerleri değiştirilmiş olduğu için kolayca okunmuyor. Hunt sırası bozulmuş bir şifrenin Google aramasında hemen düz metine dönebildiğini ve iyi kırma araçlarıyla bu sürecin hızlanabileceğini söylüyor. Hunt yazdığı blogda “Bu şifrelerin büyük bir bölümü çok kısa zamanda düz yazıya dönüştürülebilir” dedi.

Pek çok insan aynı şifreleri başka sitelerde kullandığı için bu diğer güvenlik sorunlarına yol açabilir. Lifeboat internet dergisi Motherboard’a yaptığı açıklamada zararı azaltmak için harekete geçtiğini söyledi.

minecraft

“Bu Ocak ayında gerçekleşince kullanıcılarımızdan sessizce şifrelerini değiştirmelerini istedik. Böylece bilgisayar korsanları sınırlı zamanda hareket ettiklerini öğrenemeyeceklerdi” dedi. Lifeboat ayrıca şimdi daha güçlü sıra bozma algoritmaları kullandıklarını da söyledi. Hunt şirketin “sessizce” kullanıcılardan şifrelerini değiştirmelerini istemelerini eleştiriyor ve uygulama nedeniyle “nutku tutulduğunu” söylüyor. Uzmana göre Lifeboat kullanıcılara eğer şifrelerini başka yerde kullanıyorlarsa hemen şifre değiştirmelerini söylemesi gerektiğini belirtti.  Hunt “Bu tür bir olayda şirketin aklındaki ilk şey ‘kullanıcılarımıza zararı nasıl azaltırız’ olmalı” dedi.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites