Alışılmışın Dışında Yaptıkları İşlerle Şirketini Büyüten 11 Lider ve Şirketi 95

“Bir iş kurmak, bir işte çalışmaktan daha iyidir” parolasıyla yola çıkarken çoğu zaman yapılacak işi seçmekte dikkat edilmez. Eğer bir girişimci bir işte başarılı olmuşsa, yakın bir zamanda bu girişimcinin iş şekline benzer bir çok marka ortaya çıkar. Hiçbirisi gerekli fizibiliteyi yapmadığı için bu girişimleri başarılı olamaz ve beyaz bayrak çekerler. Kimi girişimciler de hiç olmamış bir işi yaparak herhangi bir pazardan pay kapmak yerine kendi pazarını yaratır ve karşıladığı ihtiyacın önemine bağlı olarak hızla markasını büyütür. Bir çoğumuzun da dediği gibi “İlk olmak önemlidir”. Alışılmış olmayan iş uygulamaları ile insanların dikkatini çekmiş ve kendi pazarını kendisi yaratmış liderleri ve markalarını derledik.

 

Ingvar KAMPARD / IKEA

maxresdefault

Katlanabilir mobilya kavramını ve self-servis deneyimsel mağazaları yarattı, bu sayede mobilya perakendecisinin önemli ölçüde maliyet tasarrufu yapması mümkün oldu.

Walt Disney/The Walt Disney Corporation

Walt-disney_mickey-mouse1

Çok başarılı animasyon karakterler yarattı ve lisanslama ve temalı parklar yoluyla bunları ana akım iş dünyasının bir parçası haline getirdi.

 

Bill Gates / Microsoft

gates

İlk öncülerden biri olmamasına rağmen Gates 1975’ten bu yana piyasaya aralıksız yeni işletim sistemleri sunuyor ve ağ etkisinden yararlanarak yazılımı bilgi işlemin ayrılmaz bir parçası haline getirdiği ileri sürülüyor.

Steve Jobs / Apple

article-2045852-0E3FF67400000578-745_634x381

Mac (1984), iPod (2001) ve iPhone(2007) ürünlerini geliştirerek, bilgi işlem, müzik ve telefon sektörlerini dönüştürdü. Ve bunu klas bir karşı-kültür yaklaşımıyla gerçekleştirdi; ayrıca Pixar’la birlikte animasyon resimleri yeniden yarattı(2006).

Jeff Bezos / Amazon.com

Jeff-BezosCEO-Amazon

Amazon.com(1994) ile kitapların(ve başka ürünlerin) perakende satışını ve Kindle(2007) ile de kitabın kendisini yeniden yarattı.

Pierre Omidyar/eBaypierre_omidyar_1

Alıcı ve satıcıları eBay’de biraraya getirdi(1995), alışveriş işlemlerini ve kullanıcı puanlaması ve PayPall ın katılımıyla(2002) işlemleri ve yönetişimi kolaylaştırdı.

Larry Page & Sergey Brin / Google

4568182-larry-page-and-sergey-brin

1998’den bu yana google arama motorunu sürekli yeniden yaratıyor(sözlükte ‘Google’ kelimesi internette arama yapmak olarak tanımlanıyor), arama motoru tabanlı bir reklam platformu sunarak online reklamcılığı yeniden tanımladı.

Jimmy Wales & Larry Sanger/ Wikipedia

WalesSanger

2001’den bu yana Wikipedia ansiklopedi kavramını yeniden tanımlıyor ve Ward Cunningham tarafından geliştirilen(1994) işbirlikçi wiki kavramını popülerleştiriyor.

Mark Zuckerberg / Facebook

FILE - In this Feb. 5, 2007 file photo, Facebook CEO Mark Zuckerberg smiles in this office in Palo Alto, Calif. Zuckerberg turns 28 on Monday, May 14, 2012. He's considerably younger than the average FORTUNE 500 CEO, of course. But while some investors worry that Zuckerberg is too young to lead Facebook as a public company, experts point out that Bill Gates, Steve Jobs and Michael Dell were in their 20s when their companies had IPOs. (AP Photo/Paul Sakuma, File)

Sosyal paylaşım ağlarını kendisi keşfetmiş olmasa da(Friendster, Jonathan Abrams tarafından 2002 yılında, MySpaces Chris De Wolfe ve Tom Anderson tarafından 2003 yılında geliştirilmişti, Facebook 2004’te kullanıma açıldı) Zuckerberg, Facebook platformunu ve Connect’i kurarak sosyal ağ fikrini daha da geliştirdi ve sosyal ağlara daha geniş bir varlık kazandırdı.

Rief Hoffman / Linkedin

reid_hoffman

Linkedin, bir online profesyonel ağ olarak ve profesyonel ilişki enformasyonunu farklı bir tarzda örgütlemek üzere geliştirildi; bazıları Linkedin’in yakın bir gelcekte iş aramada geleneksel CV lerin yerini alacağını düşünüyor.

Jack Dorsey / Twitter

jack.dorsey

2006 yılında kurulan Twitter internete mini-blog fikrini ve insanların kendi fikirlerini ağlarına yayınlamasının öncüsü oldu.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites