Almanya ‘Kara Altını’ Bırakıyor 0

Dünyanın başlıca sanayi ülkeleri arasına girmesini aynı zamanda kendi madenlerinden çıkardığı kömüre de borçlu olan Almanya ‘kara altına’ veda ediyor.

Taş kömürünün altın gibi parladığı yıllar geride kaldı. 1950’li yıllarda Almanya’da 153 taş kömürü madeni bulunuyordu. 600 bin kişinin çalıştığı madenlerde yılda 125 milyon ton kömür çıkarılıyordu. Kömür ülkenin hızlı ekonomik gelişmesinde önemli rol oynamıştı. 1960’lı yıllardan itibaren maden ocaklarının kapısına kilit vurmaya başlandı.
Madenlerin kapanmasına rağmen tek bir maden işçisinin dahi işsiz kalmaması Almanya’nın sosyal politikaları sayesinde mümkün olmuştu. Faaliyete son veren ‘Auguste Victoria’nın personeli kısmen yaşı geldiği için emekli oldu, kalanlar da Bottrop’taki ‘Prospher Haniel’ maden ocağına aktarıldı.

Taşkömürü madenlerinin kapatılması 2011 yılında kararlaştırılmıştı.1980 yılında 87 milyon ton kömür çıkarılan madenlerden 2014 yılında sadece 7,5 milyon ton elde edildi.Bu branşta çalışanların sayısı da 8 bine düştü.
2018 yılından sonra Almanya’da taşkömürü çıkarılmayacak.Elektrik üretiminde önemli yer tutan taş kömürünün tamamı ithal edilecek.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites