Asansörü kim icat etti? 0

Birçoğumuzun her gün hayatını kolaylaştıran, onlarca basamağı inip-çıkmak zorunluluğumuzu ortadan kaldıran bu makineyi sizce kim icat etti?

Eski Yunanlılar, makara ve vinç sistemlerini biliyorlardı. Makara, çevresinde ipin takılabileceği bir yarık bulunan ve kendisi sabit dururken ipin hareket etmesini sağlayan bir tekerlektir. Vinç ise, ipin bağlı olduğu geniş bir tekerlektir, bu tekerlek bir kolla döndürüldüğünde makaradan geçen ip çevresine sarılır ve ipin ucuna takılı olan yük yukarı veya aşağı hareket eder.
18. yüzyılda Fransa'da uçan sandalye adı verilen makaralar, ağırlıklar ve iplerden oluşan bir düzenek icat edildi, ama bu düzenek insanlar tarafından ilgiyle karşılanmadı. 19. yüzyıla gelindiğinde ise buhar gücüyle çalışan asansörler yük taşımacılığı için yoğun olarak kullanılıyordu. Ancak insanlar ipin kopma tehlikesi yüzünden asansöre binmekten korkuyorlardı. Bu yıllarda Elisha Otis adlı Amerikalı bir mühendis bu tehlikeye karşı ilk yaylı güvenlik sistemini geliştirdi, yine aynı dönemlerde su gücünü kullanan hidrolik asansörler kullanıma girdi. Günümüzün elektrikli asansörleri ise Alman mucit Werner von Siemens tarafından 1880 yılında icat edildi.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites