Bossaball “Futbol, voleybol, dans ve eğlence” 67

İspanya’da ortaya çıkan bu oyunun mucidi bir Belçikalı, Filip Eyckmans. 2004 yılında bu fikri bulmuş ve hayata geçirmiş. Müziğin ayrılmaz bir parçası olduğu, futbolun voleybolla ve dansla karıştırıldığı eğlenceli bir spor yaratmak istemiş, adını da Bossaball koymuş. İsmiyle bile müziği, Bossa Nova’yı hatırlatan bu sporun tohumlarını atmış.

Kimler Oynuyor?
Bossaball’un ilk çıktığı yer olarak İspanya’yı işaret etmiştik. Lakin oyun kısa sürede dünyaya yayılıyor, özellikle plajlarda, deniz kenarlarında çok popüler olmaya başlıyor. Futbolun da hastası olan Brezilya, Arjantin, Meksika, Türkiye gibi ülkelerde moda olarak hemen yayılıyor. Hala dar bir kitleye hitap etse de geleceği parlak görülüyor.

942611_541732662551501_4263105_n

Kuralları Nasıl?
4 ya da 5 kişiden oluşan takımlar, filenin iki tarafında voleybol benzeri bir kurallar bütünüyle topun kendi alanlarına düşmemesi için çabalarlar. Fakat mühim bir fark var: bir trambolin! Takımın hücumcusu oyunu bir trambolin üzerinde oynar, servisten gelen topu elle ya da ayakla karşı tarafa yollar. Bu sırada diğer oyuncular da topu maksimum 5 pas sonrasında rakip sahaya geçirmek zorundadır ve bir oyuncunun elleriyle tek, ayaklarıyla çift vuruş hakkı vardır.

Peki sayı nasıl kazanılıyor? Her şey voleybola paralel gözüküyor. Fakat daha “bossawall” dedikleri ve trambolinin sınırlarını işaret eden alandan bahsetmedik. Her iki takıma da ait olmayan bu alana düşen toplarda, hücum eden takım skoru ve topu kaybeder.

El ile yapılan vuruşlarda topun düştüğü bölgeye göre 1 ya da 3 puan, ayak ile yapılan vuruşlarda ise 3 ya da 5 puan kazanılıyor.

bossaball-tourism

“Samba Hakemleri” Ne İş Yapar?
Spor, müzik ve pozitif hisleri harmanlamaya çalışan bu sporun her köşesinde Bossa Nova tadı almak mümkün. Karşılaşma hakemleri de buna farklı bir boyut katıyorlar. “Samba hakemleri” adı verilen hakemler sadece pozisyonlardaki son kararı vermekle görevli değiller. Diğer sporlarda hakemler düdük çalmakla yükümlüyken, Samba hakemleri bunun yanında perküsyon çalmalı ve şarkı söylemeliler! Aynı zamanda bir hakemin yanında, bir jüriye dönüşüp oyuncuların dans figürlerini de değerlendiriyorlar.

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites