Canon Geleceğin 8K Fotoğraf Makinelerini Duyurdu 71

Paris’te bir etkinlik düzenleyen şirket 3 boyutlu yazıcı, sanal gerçeklik, 8K video, güvenlik kamerası ve radyasyonsuz mamografi gibi son teknoloji ürünlerini sergiledi. Etkinlikte tanıtılan 250 megapiksellik fotoğraf sensörü, 18 km uzaktaki bir uçağın üstündeki yazıları okuyabiliyor.

Zaman’ın haberine göre bir zamanlar yanımızda fotoğraf makinesi olmadan seyahate çıkmayı düşünemezdik. Ama akıllı telefonlar her şeyi değiştirdi. Küçük fotoğraf makinelerini evin bir köşesinde bıraktık. Artık akıllı telefonlarımızla hem çekim yapıyor hem de sosyal medyadan anında paylaşıyoruz. Hem de ne paylaşma… Sosyal fotoğraf ağı Instagram’a bir günde 80 milyon fotoğraf yükleniyor. Kullanıcı sayısı ise Twitter’ı solladı, 400 milyonu geçti.

Tüketici davranışlarının hızla değiştiğini gören Canon, eski iş stratejisinde ciddi değişikliklere gitti. Fransa’nın Paris şehrinde düzenlenen Canon EXPO 2015 etkinliğinde buluştuğum Canon Eurasia Genel Müdürü Roman Troedthandl, katma değeri yüksek yeni alanlara yöneleceklerini açıkladı. “Bir zamanlar faks satışları zirvedeydi, sonra taşınabilir küçük fotoğraf makineleri geldi. Ama akıllı telefonlar nedeniyle onların da satışları yüzde 60 azaldı.” diyen Roman Troedthandl, IP tabanlı ağ güvenlik kamerası, 3 boyutlu yazıcı, sanal gerçeklik, 8K video ve radyasyonsuz mamografi gibi yüksek teknoloji gerektiren alanlara yoğunlaşacaklarını söyledi. Akıllı telefonlarla yetinmeyen profesyonellere yönelik fotoğraf makinesi ve video kayıt cihazı üretimi ise tam hızla devam edecek.

Her beş yılda bir düzenlenen Canon Expo yakın gelecekte hayatımızı etkileyecek bazı teknolojilere yakından bakma şansı sağladı. 13 – 15 Ekim tarihleri arasında Paris’te düzenlenen etkinlikte gözüme çarpan diğer yenilikler ise şunlardı:

8K Video

Biz daha Full HD’nin dört katı görüntü kalitesi sunan 4K’ya geçmeye çalışırken, Canon Full HD’nin tam on altı katı görüntü kalitesi sunan 8K üzerinde çalışmaya başlamış. Henüz prototip aşamasındaki bu cihazların çok yakında sinema sektöründe kullanılacağı, Japonya ve Güney Kore’nin de 2020’de 8K tv yayınlarına başlayacağı ifade ediliyor.

Çıplak gözün göremediğini gösteren kameralar

Fuar alanında sergilenen 120 megapikselli EOS 5D fotoğraf makinesi, fotoğraf teknolojisinde sınırları zorluyor. Henüz test aşamasında olan bu cihaz, gözün göremeyeceği kadar küçük detayları bile en net şekilde kaydedebiliyor. Fuar alanında sergilenen 250 megapiksel CMOS fotoğraf sensörü ise 18 kilometre uzaklıktaki bir uçağın üzerindeki yazıları gösterebilecek kadar gelişmiş özelliklere sahip.

Yüzlerce kişi arasından suçluları tespit ediyor

Fuarda tanıtımı yapılan yeni nesil özel güvenlik kameraları kişilerin yüz hatlarının yanında vücut hareketlerini ve yüz ifadelerini de analiz ediyor. Kalabalık gruplar arasındaki potansiyel suçlular çeşitli algoritmalar sayesinde tespit edilebiliyor. Bu kameralar kamu güvenliğinin yanında mağazacılık sektöründe de kullanılabiliyor. Mağazaların sadık müşterileri bu yöntemle daha kapıda karşılanıyor.

3 boyutlu yazıcı

Üretim sektöründe kullanılan 3 boyutlu yazıcılar, mühendislerin fikirlerini hızlı bir şekilde test etmesine yardımcı oluyor. Kalıp masrafını ortadan kaldıran bu cihazlarla yeni ürün tasarımlarını denemek artık çok kolay.

Kablosuz görüntü aktarımı

NFC ve Wi-Fi teknolojisini kullanan kameralar sayesinde görüntü aktarmak için artık kablolara ihtiyaç kalmıyor. Connect Station adlı cihaz görüntüleri kolay bir şekilde aktarıyor. EZ uygulaması bu fotoğrafların en iyilerini seçiyor ve basılmaya hazır bir albüm oluşturuyor. Bulut internet sayesinde bu fotoğraflara dünyanın her yerinden ulaşabiliyorsunuz.

Benzersiz baskı teknolojisi

Süper kreatif baskı adı verilen yeni bir teknoloji, dünyaca ünlü yağlıboya tablolarını ve kabartma yüzeyleri dokularıyla birlikte yeniden basmaya imkan sağlıyor.

Sanal gerçeklik

Zenginleştirilmiş gerçeklik gözlükleri bilgisayar tasarımlarını gerçek ortamla birleştirip yeni ürünlerin daha üretim aşamasındayken sanal ortamda test edilmesine imkân sağlıyor. 360 derece görüntü oluşturan özel gözlükler hatıraları ölümsüz kılıyor.

Sağlık

Fotoakustik mamografi adı verilen cihaz, insan vücudunun 3 boyutlu fotoğrafını çekip kanser hastalıklarının erken teşhisine yardımcı oluyor. İris taraması yapan AO-SLO adlı bir cihaz ise göz hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.

Eğitim

Çok Yönlü Kolaborasyon Sistemi adlı bir projeksiyon cihazı, dünya haritası veya elementlerin interaktif biçimde sınıfta gösterilmesine yardımcı oluyor.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites