CES 2016 sona erdi; işte dikkat çeken teknolojik oyuncaklar 0

Çocuğunuz eve geldiğinde kapıyı açıyor

Fransız Netatmo şirketi, çocuklu aileler için dikkat çekici bir ürün geliştirdi. Evde kimsenin olmadığı zamanlarda çocukların kapıda kalması sıkça yaşanan bir durumdur. Bu sorunun çözmek için harekete geçen şirket, yüz tanıma sistemine sahip olan bir kilit teknolojisi geliştirdi. Çocuğunuz kapıya geldiğinde yüzünü otomatik olarak tanıyan sistem, direkt olarak kapıyı açıyor.

5691248018c7733210c36682 (1)

Ailelerin akıllı telefonuna ise bir bildirim yollayarak haber veriyor. Diğer aile bireylerinin bu sisteme yüzünü tanıtmak da mümkün. Nisan ayında satışa çıkacak ürünün fiyatı 300 dolar olacak.

Magnezyum ile daha hafif

Dizüstü bilgisayarlar giderek hafiflemeye devam ediyor. Samsung’un CES 2016’da tanıttığı ürünlerden biri de bu modellerden Magnezyum alaşım kullanılarak geliştirilen Samsung 13 inç ekranlı Notebook 9 modelinin ağırlığı ise sadece 840 gram. Neredeyse bir tablet kadar hafif olan bu dizüstü bilgisayar modelinde Intel Core i7 CPU ve 256 GB’lık SSD harddisk bulunuyor.

USB 3.0 girişi ve 10 saatlik batarya ömrü Samsung’un yeni modelinin diğer özellikleri arasında. Dizüstü bilgisayar önümüzdeki günlerde satışa çıkacak.

Lens ustasından akıllı gözlük

Google’ın akıllı gözlük modelinden sonra diğer teknoloji şirketleri de harekete geçti. Lens konusunda uzman olan Carl Zeiss bunlardan biri. CES 2016’da ilk kez geliştirdiği akıllı gözlük modelini tanıtan şirket, diğerlerine göre daha klasik bir tasarıma sahip model tasarımına sahip.

Arttırılmış gerçeklik (augmented reality) özelliklerini başarılı bir şekilde gözlük camına yansıtan Carl Zeiss’ın akıllı gözlüğü, sesli komutları algılayarak kontrol edilebiliyor. 2016 yılı sonuna doğru satışa çıkması beklenen cihazın fiyatı ise henüz açıklanmadı.

En hızlı drone

İnsansız hava araçları olarak da ifade edilen dronelar artık trende dönüştü. Genellikle helikoptere benzer bir mantıkla inip kalkıp inen modellere alternatifler gelmeye başladı. Akıllı cihazlar konusunda geliştirmeler yapan Parrot, ‘Disco’ adında yeni bir model geliştirdi.

Droneun arkasında bulunan tek bir pervane ile hareket eden model, saatte 80 kilometre hıza kadar çıkabiliyor ve 45 dakika havada kalabiliyor. Sanal gerçeklik gözlüğü ile kullanılabilen yeni drone modelinin satış fiyatı henüz açıklanmış durumda değil.

Şekerci 3D yazıcı

CES 2016’nda dikkat çeken diğer bir teknoloji de 3D yazıcılar oldu. Daha önce çikolata yapmak için kullanılan 3D yazılar artık şeker bile yapabiliyor. 3DSystems adındaki şirketin ChefJet Pro adındaki 3D yazıcının kartuşlarına şekerde kullanılacak aroma ve şeker konuluyor.

Bu malzemeleri ısıtarak eriten ve karıştıran cihaz daha sonra şekeri yazıcının üzerinde bulunan standın üzerine basılıyor. Kullanıcıların kendi tasarımına uygun şekerler yapabildiği ChefJet Pro’da renkler ise aromalara göre belirleniyor. Şeker yapan 3D yazıcı önümüzdeki günlerde satışa çıkacak.

Kadınlara özel şarj eden çanta

Akıllı telefonların en önemli sorunlarından biri olan şarj sorunu için güneş enerjisi kullanımı her geçen gün yayınlaşıyor. Samsung’un CES 2016’da ilk kez sahneye çıkardığı çanta ise güneş enerjisi ile akıllı telefonları şarj ediyor.

Samsung’un Ar-Ge şirketi C&T tarafından geliştirilen Samsung Solar Bag, Galaxy akıllı telefonları 4 saat içinde sarj edebiliyor. Yeni nesil çantanın bu yıl içinde satışa çıkması bekleniyor.

360 derece müzik

Bu yılın en önemli trendleri arasında kullanıcıları 360 derece saran konseptler olacak. Sanal gerçeklik gözlükleriyle görüntü teknolojilerine yansıyan bu trend, ses teknolojilerine de yansıyor.

Üst segmentte hoparlör teknolojileri geliştiren Bang & Olufsen’nin geliştirdiği BeoLab 90 adındaki yeni cihaz, 360 derece açıyla ses kalitesi sunuyor. Duvara yerleştirilen hoparlörlerin aksine bu model, yer ve açık bir alana yerleştiriliyor. Bu sayede kullanıcılara daha sarıcı bir ses efekti sunuluyor. Özellikle büyük açık alanlar için geliştirilen modelin satış fiyatı 80 bin dolar.

Videoda retro tarzı

Teknolojideki retro tarzı her geçen gün daha fazla yaygınlaşıyor. Fotoğraflarla başlayan bu trend artık videolara sıçradı. Görüntü teknolojileri konusundan en eski şirketlerden biri olan Kodak, ‘Super 8’ adında bir kamera modeli geliştirdi.

5691255218c7733210c366e6

Bu model, kullanıcıların eskitilmiş videoları dijital olarak çekmesini sağlıyor. SD karta kayıt yapan cihaz, USB ile çekilen videoların dışarıya aktarılmasını sağlıyor. Kodak Super 8’in satış fiyatı 400 dolar olarak açıklandı.

Kaynak: hurriyet.com.tr

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites