Cruelty Free – Hayvan Testleri Yapmayan Ürünler 95

Cruelty free, tam Türkçesiyle zulümsüz demek. Üzerinde cruelty free tavşancığı bulunan ürünler; ürünün markası, ürünlerini üretirken ve pazarlarken hayvanlar üzerinde hiçbir şekilde deney/test yapmıyor ya da yaptırtmıyor, üst markasının ya da tedarikçi firmalarının da bu durumla hiçbir bağlantısı bulunmuyor ve Çin’in hayvan deneyleriyle ilgili politikalarını reddediyor demektir.

Pek çok marka ürünlerini hayvanlar üzerinde test ediyor, peki hayvan testleri bu kadar gerekli mi? Aslında değil. Artık gelişen teknolojiyle in vivo (hayvan, canlı) testlerinin azaldığı, in vitro (tüp) testlerinin çoğaldığı bir aşamaya geldik. Bu tür testler artık hayvanlara ihtiyaç duyulmadan da yapılabiliyor, ancak bazı firmalar hala ar-ge çalışmalarını hayvanlar üzerinde yapmaya devam ediyor.

Markalar hayvan testlerine karşı insanlar tarafından üç ana bölgede inceleniyor, beyaz, gri ve siyah. Beyaz bölgede kesinlikle hayvan testleri yapmayan, hammaddelerini satın aldığı üreticilerden de hayvanlar üzerinde deney yapılmadığına dair bir belge isteyen , kendisinin finansal ortaklık olarak hayvan deneyleri yapan hiçbir firmayla ya da markayla ilgisinin olmamasının yanı sıra Çin gibi pazarlarında satılması için hayvan deneyleri yapmaya zorlayan ülkelerde de hiçbir şekilde satış yapmayan markalar yer alıyor. Gri bölgede eskiden beyaz bölgede yer alan ama bir noktadan sonra hayvan deneyleri yapan veya buna karşı olmayan firmalar ya da markalar tarafından satın alınıp o kuruluşların alt markası olarak hayvan deneylerine bir şekilde bulaşması ile bulanıklaşıyorlar ya da maalesef Çin pazarına girebilmek için hayvan deneyleri yapan markalar yer alıyor. Siyah bölge ise kuruluşlarından itibaren hayvan deneyleri yapan markalardan oluşuyor.

Markaların üzerindeki küçük tavşancığı arayarak ya da küçük bir google sorgulamasıyla cruelty free olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu ürün şampuanınız, sabununuz, saç kreminiz, jöleniz hatta diş macununuz bile olabilir.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites