Dart Hakkında Temel Bilgiler 32

Amaç?

Dart

Dart sporunda iki oyuncu yuvarlak bir hedef tahtasına dartları(ok) sırayla atar. Her oyuncu 3 okla oynar ve atılan 3 okun ardından kişinin aldığı sayı hesaplanır. hedef tahtası dart isabet ettiğinde herbiri farklı puanlar kazandıran 62 bölüme ayrılmıştır. amaç 501 puanı rakibinden daha az atışla en son atışı çift puan getiren bölümlerden birine ya da nadiren hedef merkezine atarak elde etmektir.

Oyuncu profili

dave chisnall lakside a180 darts

Dart sporcusunun el ve göz koordinasyonu yüksektir. Aynı hareketi küçük değişikliklerle defalarca yapıp mükemmele ulaşmayı hedefler. Sporcuların hedef skora en iyi nasıl ulaşabileceklerini hesaplama yeteneğine sahip olması gerekir.

Sporcu neler giyer?

McCOYS PREMIER LEAGUE DARTS 2013 MOTORPOINT ARENA,SHEFFIELD 11/4/13 PIC;LAWRENCE LUSTIG ROBERT THORNTON V SIMON WHITLOCK SIMON WHOTLOCKMcCOYS PREMIER LEAGUE DARTS 2013 MOTORPOINT ARENA,SHEFFIELD 11/4/13 PIC;LAWRENCE LUSTIG ROBERT THORNTON V SIMON WHITLOCK SIMON WHOTLOCK

Dart sporcusunun özel bir kıyafeti yoktur. Fakat sporcuların giydiği pantolon, etek ve ayakkabı siyah olmak zorundadır. Sporcu kendisini rahat hissedeceği herhangi bir gömlek veya tişört ile müsabakalara katılabilir.

Fiziksel uygunluk

2678c0cd-83b7-4745-8ed5-5cc18c450567

Dart sporu için özel bir fiziksel uygunluk gerekmez. Aksine çok farklı antropometrik yapıya sahip sporcular bu branşta başarı kazanabilmektedir. Fiziksel özelliklerden çok psikolojik özellikler kişiye başarı getirir.

Karşılaşmaların yürütülmesi

GSODCrowdTH

Tekler, çiftler ve takım maçları olmak üzere 3 tip bulunsa da en yaygın karşılaşma tekler arasında olur. Her bir müsabaka için ayrı ayrı hakem bulunması gerekmese de, sporcuların ürettikleri skorları yazmak için hedef tahtasının yanında yazıcılar görev yapar. Sporcular sıra ile dartlarını hedef tahtasına atarak skor üretirler. Hedef en hızlı şekilde 501 sayısından 0 sayısına düşmektir. Ancak bitiriş dartı kalan sayının yarısının çift katı çeperine saplanmalıdır.

İdeal yaş

10785858-large

Motor hareket kabiliyetinin oluştuğu en küçük yaşlardan itibaren dart sporuna başlanabilir ve her yaştan insan bu sporu rahatlıkla yapabilir.

Federasyon yapısı

wdf-logo

Ülkemizde Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu, uluslararası arenada ise World Darts Federation (WDF) bağlı olduğu kuruluşlardır.

Nerden başlamalısınız

55eacca7f018fbb8f897740d

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu meraklı kişileri bu konuda profesyonel yerlere yönlendirebilir. İlgi duyanlar ayrıca gerekli malzemeleri temin ederek, kendi kendilerine de bu sporla uğraşabilirler.

Pahalı bir spor dalı mıdır?

darts

Başlangıçta yapılacak yatırım çok uzun ömürlüdür ve pahalı değildir. Özel bir tesis gerektirmediği için de pahalı bir spor dalı olarak değerlendirilemez.

Tarihi gelişimi

darts1

İngiltere kaynaklı bu spor dalı üzerine ülkemizde ilk olarak 2003 yılında Avcılık ve Atıcılık Federasyonu altında ilk resmi Türkiye Şampiyonası düzenlendi. 2006 yılında Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu’na bağlanan branşın aynı yıl en yüksek uluslararası kurum olan World Darts Federation’a üyeliği de gerçekleşti.

Ok:

Hedefe daha iyi gitmesi için arkasına tüy ya da aparey(flight) takılan dart oku yaklaşık 16cm uzunluğundadır. Dartta kullanılan oklar, genellikle 15 gr ile 25 gr arasında ve tungsten madeninden(basit oklar pirinçten yapılır) yapılmış bir gövdeye sahip bir malzemedir. Ayrıca gövdenin arkasında plastik veya alüminyum şaft ve en arkada ise kanatlar bulunur. Uçlar çelik veya plastik olabilir. Elektronik dartta plastik uçlar kullanılır.

Tutuş tipleri
Standart tutuş:

Dart okunun ince sapı, baş parmak ile işaret parmağı arasında tutulur, orta ve yüzük parmağı ile desteklenir, küçük parmak da hafifçe geriye alınır.

Kalem tutuşu:

Dart oku sadece işaret parmağı ve baş parmak ile tutulur.

Temel Kavramlar
Serbest El:

Oyuncu atış yapmadığı diğer el ile kalan dartları tutar.

Çizgiye değmemek:

Sporcu atış çizgisini aşarsa oyunu yanar.

Atış mesafesi:

Dart tahtasının yerden yüksekliği 173 cm, atış çizgisine uzaklığı 237 cm dir.

Puan Sistemi:

puanlama

 

 

 

 

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites