Deliksiz Bir Uyku İçin Tüketilebilecek 11 Gıda 25

Columbia Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre deliksiz ve mışıl mışıl uyumak için lif zengini 12 meyve sebze tüketilmesi gerekiyor. Araştırmaya göre lifi az, şeker ve doymuş yağı fazla olan besinler uykunun sağlıksız olmasına ve sık sık uyanmaya yol açıyor.

Columbia Üniversitesi Beslenme ve Obezite Araştırma Enstitüsü’bde yaşları 30 ile 45 arasında, normal kiloya sahip 13 kadın ve 13 erkek olmak üzere 26 kişi üzerinde yapılan araştırma için bu kişilerin uykuları laboratuarda 5 gün süreyle 9’ar saatlik (Akşam 22:00 – sabah 7:00 arası) dilimlerde takip edildi. Kişilerin öncelikle ortalama günde 7 saat 35 dakika uyuduğu saptandı. Araştırmaya katılan kişilerin uyku sırasında kalp atış hızı, solunum ve oksijen seviyeleri, beyin dalgaları, göz ve bacak hareketleri kaydedildi.

Son gün serbest yediler

Katılımcılara ilk dört gün lifi bol gıdalar verildi. Beşinci gün tüm katılımcılar istedikleri yiyecekleri yiyerek uyudu. Yapılan incelemeye göre araştırmanın ilk dört gününde kontrollü bir diyet uygulayan katılımcıların 17 dakikada, kendi istedikleri yiyecekleri yedikleri beşinci gün ise 29 dakikada uykuya daldıkları tespit edildi.

Uykusuzluk iştah artırıyor

Araştırmada beşinci gün bu kişilerin uykularının daha sık bölündüğü de saptandı. Araştırmada şekerli gıdaların vücut iç saatini etkilediğini ve vücut sıcaklığı ile gece melatonin salgısını düşürdüğünü de tespit etti. Uzmanlar uykusuzluğun stres hormonu olan ‘kortizol’ seviyesini yükselterek iştahı arttırdığını belirtiyor.

Deliksiz uykunun anahtarı olan yiyecekler:

1.Bezelye

bezelye

2.Enginar

enginar

3.Börülce (Çok Etkili)

börülce-öne-çıkan-görsel-beyaz-tavşan

4.Mercimek

mercimek

5.Brokoli

brokoli-diyeti

6.Brüksel Lahanası

8_d

7.Ahududu

Raspberries05

8.Böğürtlen

0fc2b66c513d94c04d3889ab886be2ba

9.Yulaf Ezmesi

yulaf_diyeti-2

10.Armut

armut

11.Tam Buğday Makarnası

Makarna Lütfen, Karışık Sebzeli Tam Buğday

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites