“Dinamo 2” Genç Sanatçılar Sergisi 81

Büyük Efes Oteli, 2008 yılında geçirdiği renovasyon sonrasında, Swissotel Büyük Efes İzmir Oteli olarak yola devam ederken, bünyesinde bulunan çağdaş sanat koleksiyonunu yeniden izleyici ile buluşturan ve koleksiyonuna yeni eserler katan ve katmaya devam eden bir sanat oteli. Aralarında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Attila Galatalı, Nasip İyem, Beril Anılanmert, Şadi Çalık, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Erdoğan Ersen, Jale Yılmabaşar gibi çağdaş Türk sanatının önemli sanatçılarının eserlerinin olduğu koleksiyon yeni alımlarla günden güne büyümekte. Koleksiyona, renovasyon sonrasında otelin sanat geçmişine ve yeni konseptine paralel olarak, aralarında Devrim Erbil, Seçkin Pirim, Kemal Önsoy, Alev Gözonar, Mithat Şen, Güneş Çınar, Yaşam Şaşmazer gibi sanatçıların eserleri de dahil olmuş.
Swissotel Büyük Efes, 2013 yılından bu yana ise bünyesinde yer alan Büyük Efes Sanat ile farklı sergiler, sanat etkinlikleri düzenleyerek sanatı ve sanatçıyı desteklemeye devam eden bir organizma olarak ilerliyor. Yıl boyu devam etkinlikler içinde, Dinamo sergileri; güncel sanat üretimi yakından takip ederek; Türkiye’nin farklı kentlerinde yaşayan ve üreten genç sanatçıları İzmir’de buluşturarak sanatın hayatla kurduğu bağı, sanata destek veren bir otelin çatısı altında gerçekleştiriyor.
26 sanatçının eserlerinin bir araya geldiği Dinamo II sergisinin seçkisi, Büyük Efes Sanat Yöneticisi Meriç Aktaş Ateş tarafından gerçekleştirilmiş. Swissotel Büyük Efes İzmir, sanata ayırdığı zaman ve mekanla İzmir için ayrıcalıklı bir yere sahip ve Dinamo sergileriyle de bu ayrıcalıklı konumu genişletiyor. Bir yandan sanata destek verirken; öte yandan İstanbul’da yoğunlaşan çağdaş sanat trafiğinin yönünü İzmir’e çevirerek yeni olasılıklar sunuyor. Dinamo II Sergisinde izlediğimiz işler; bu düzlemde; birbirinden farklı temalar ve medyumlarla genç sanatın yol haritası hakkında da farklı ipuçları vermekte. Sergide konu ve mecra bütünlüğü gözetilmeksiniz; resim, heykel, seramik, fotoğraf gibi farklı disiplinlerden bir seçki izlesek de sanatçıların titiz uygulamaları ve bireysel üsluplarındaki biçim içerik ilişkisi dikkate değer bir okuma sunmakta.
Adına güncel ya da çağdaş sanat diyelim içinden geçtiğimiz yüzyılın sanat üretimi, sanatçının bireysel meselelerini içine alan fakat evrensel ve politik olandan kopmayan okumalar içerir. Sergide gezinen göz; biçim içerik ilişkisinde bir yandan sanatçıların işaret ettiği farklı alanları keşfe çıkarken, bir yandan da hazır nesneden, dijital sanata, tuvalden, baskıya uzanan geniş bir yelpazede yeni üretimler ve yeni önermelerle karşılaşıyor. Dinamo II, her ne kadar farklı sanatsal dili olan sanatçıları davet eden bir seçki olduğunu belirtse de sergide gördüklerimiz, evrensel belleğin ortak kaygılarını görünür kılmakta. Dinamo II seçkisi, İzmirli izleyiciye, sanat yapıtının nesnellik ve öznellik çizgisinde kavramla olan ilişkisini, sınırlarını/sınırsızlığını, doğayla olan temasını, belleğe attığı ilmekleri çok katmanlı okumalarla sunuyor.

Dr. Nazlı Pektaş
Sanat Tarihçisi ve Yazarı

 

http://www.buyukefessanat.com

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites