Dünyanın En Mutlu Şirketi “Zappos” Hakkında 10 İlginç Bilgi 1

Geçenlerde, 2011 yılında çıkmasına rağmen ismini yeni duyduğum bir kitabı satın aldım. Konu o kadar ilgimi çekmişti ki 2 günde bitirdim. Kitabın belli bir bölümünde(büyük sayılabilecek bir bölümü) zappos.com isimli e-ticaret sitesinin kuruluşu, atlattığı iflas tehlikelerini, düzlüğe çıkışını ve rekor bir miktarla amazon.com’a satılışını gerçek anlamda “şeffaf” olduğunu düşündüğüm bir şekilde anlatıyor. “Mutluluk Dağıtmak” isimli bu kitapta Ceo Tony HSIEH çocukluğundan itibaren yaptığı girişimleri de konu alıyor.

Esas mesele zappos.com daki kurum kültürü ve çalışanların mutluluğu olarak akıllarda kalıyor. Oluşturdukları bu şirket kültüründen yakalayabildiğim 10 ilginç bilgiyi sizlere aktarmak istedim. Belki günün birinde “zor da olsa” böyle bir şirkette çalışabilirsiniz ya da böyle bir şirkete sahip olabilirsiniz.

1.İşe alınan, ancak eğitim süreci sırasında şirkete uyum sağlayamayacağına kanaat getiren elemanlara 2000$ ödemeyi teklif ediyorlar.

zappos

2.Öyle bir şirket/kurum kültürü oluşturulmuş ki, zappos için en önemli şey bu kültür olmuş. Bu da onları gerçek bir arkadaş/dost/aile havasına büründürmüş ve “ruhu olan” bir şirket haline getirmiş.

maxresdefault

3.Zappos için müşteri ilişkileri çok önemli. Çağrı merkezini arayanlar sanki arkadaşıyla alışverişe çıkmış da vitrinlere bakıyormuş hissine kapılabiliyor. En uzun çağrı süresi 6 saat 50 dakika sürmüş.

3046599-poster-p-1-what-makes-zappos-and-these-other-companies-so-great-to-work-for

4.Satın alınan ayakkabıları 1 gün içinde ulaştırabilen, 1 yıl içinde de ücretsiz kargo ile sorgusuz bir şekilde bu ürünleri iade edebileceğiniz bir şirket. Onlar sizin paranızı almaktan çok mutlu olacağınız alışverişi yapabilmenizi istiyorlar. Bu gerçekten yaşanmak istenecek bir deneyim olmalı.

ky_warehouse13335.Çalışanların yazdığı deneyimlerle oluşturulmuş bir kurum kitapları var ve bu işe yeni başlayacak çalışanlar için bir anlamda şirket hakkında bilgi sahibi olabilecekleri eşsiz bir kaynak.

zappos (1)

6.Çağrı merkezini arayan bir müşterinin eğer zappos stoklarında istediği numara ayakkabı yoksa çağrı merkezinde görüştüğü zappos çalışanı müşteri için rakip firmalarla iletişime geçerek istenilen ayakkabının onlarda olup olmadığını araştırıp müşteriyi rakiplerine yönlendirebiliyor. Hatta buna benzer bir örnek kitapta anlatılmış: “Ceo Tony HSIEH ayakkabı fuarına katıldığında otelde pizza yemek isteyen tedarikçiler oda servisini aradıklarında mutfağın kapalı olduğu yanıtını alıyorlar. Bunun üzerine konuşmalarında şirket kültüründen ve müşteri ilişkilerinden sıkça bahseden Tony’e zappos çağrı merkezini arayacaklarını söylüyorlar. Şakayla karışık bu aramanın sonunda zappos çağrı merkezindeki görevli otelin civarında en yakın 3 pizzacının adresini ve telefon numaralarını söylediğinde herkez donup kalıyor.” 

unnamed

7. amazon.com satın almalarını zappos a kadar hep nakit yapmıştır. ancak zappos’u satın alırken amazon.com hisselerinden zappos’un toplam değeri kadar hisseleri takas ederek bu şirketi satın almıştır. Şirketin mevcut ahengine, kültürüne ve yönetimine kesinlikle katılmayacağını, zappos müşteri ilişkilerinden faydalanmak istediğini de belirtmiştir. Zappos toplamda 1.2 milyar $ gibi bir rakamla satılmıştır.

Bq6R6YxCEAAkHbC

8.Zappos’a 2010 yılında 250 kişinin alınacağı duyulunca tam 25.000 kişi iş başvurusu yapmış.

imag0145

9.Çalışma ortamları bir işyerinden çok geniş bir ailenin olabildiğince büyük salonunu andırıyor. Çalışanlar evlerinde olduklarından daha rahat bir ortamda çalıştıklarını belirtiyorlar. Her an bir şenlik yapılacakmış havası esmiyor aslında, çünkü gerçekte bütün çalışma zamanlarını şenlik havasında geçiriyorlar.

zappos

10. Zappos reklam için yapacağı giderleri ücretsiz kargo, müşteri ilişkileri gibi konulara aktararak kulaktan kulağa yayılarak ismini duyurmuş ve büyümüştür. Şirketin yıllık satış cirosu 1 milyar $ üzerindedir.

maxresdefault (1)

BONUS: Zappos ev kurum kültürü

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites