Dünyanın ilk renkli 3 boyutlu hologramı geliştirildi 29

Güney Kore’de ETRI enstitüsü (Elektronik ve Telekomünikasyon Araştırma Enstitüsü) tarafından renkli 3 boyutlu hologram teknolojisi geliştirildi. Bu teknolojinin araştırılmasında LG Display, Silicon Works, Yunam Optics, A Optics gibi şirketlerin ve ayrıca üniversitelerin dahil olduğu 16 tane isim bulunuyor.

Araştırma ekibi masatipi görüntüleme sistemi üstünde 3 inç (7.62 cm) boyutunda altı yüzlü rubik küb görütüsünü ortaya çıkarmayı başardı. Hologram görüntü her açıdan görülebiliyor.

Geçmişte MIT, 20 derecelik 3.5 x 2.5 cm boyutlarında olan hologram teknolojisi göstermişti. Ayrıca Japon NICT de (Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ulusal Enstitüsü) sadece 6-10 derecelik görüş açısı sunan 6 inç boyutunda hologram uygulaması tanıtmıştı. Ancak ETRI’nin ortaya çıkardığı yeni çözüm hologram teknolojisine bambaşka bir soluk getiriyor. Şu anda pazarda 2 boyutlu görüntüleri 3 boyutlu yapan sözde bazı hologram teknolojileri var. Fakat ETRI’nin çözümü ile işler değişebilir.

Araştırma ekibi sistem optimizasyonu ve görüntü kalitesini arttırmak için önümüzdeki 5 yıl boyunca çalışmalarına devam etmeyi planlıyor. Bu araştırma 2013 yılında başlayan Giga Kore Projesi’nin bir parçası. İsmi “Dijital Holografik Masa Terminali Teknolojisi” olarak geçiyor.

Kaynak:.sabah.com.tr

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites