Efsane Yatırımcılardan Tüyolar 73

142079785943461 (1)

1. Jeffrey Gundlach, DoubleLine: “ İşin püf noktası risk almak ve bu riskler için ödeme almış olmak ancak, bir portföyde çeşitlenmiş riskler kümesini almaktır.” Büyük yatırımcılar “risk yönetimi” üzerine yoğunlaşır çünkü “risk” ne kadar para kazanacağınızın değil, hatalı çıktığınızda ne kadar kaybedeceğinizi gösterir. Diğerleri endişeliyken aç gözlü, diğerleri aç gözlü iken endişeli olun. Yatırım yapmak için en iyi zaman belirsizliğin muazzam, endişenin üst düzeyde olduğu zamandır.

142079786220148

2. Ray Dalio, Bridgewater Associates: Yatırımcıların yaptığı en büyük hata, kısa süre önce olanların devam edeceğini düşünmektir. Geçmişte iyi yatırım olarak görünenin hala iyi bir yatırım olduğunu sanarlar. Bu durum genellikle geçmiş yüksek getirilerin bir varlığın pahalılaştığını, daha iyi olmaktan ziyade kötü bir yatırım haline geldiğini gösterir. Yatırımcıların defalarca düştüğü hata “bu seferki farklı” diye düşünmektir. Nihayetinde her çıkışın bir inişi vardır ve bu olacaktır.

142079786422256

3. Seth Klarman, Baupost: “Çoğu yatırımcı öncelikli olarak getiriye; ne kadar kazanabileceğine ya da kaybedeceğine bakıp riske çok az önem verir. Bilişsel önyargılarla güdülen yatırımcı davranışı, yatırım yapmadaki en büyük risktir. “aç gözlülük ve korku” yatırım döngüsü üzerinde baskındır ve bu nihayetinde yatırımcıyı “pahalı alıp ucuza satmaya” iter.

142079786678136

4. Jeremy Grantham, GMO: “Risk aldığın için ödüllendirilmezsin; ucuz varlık aldığın zaman ödüllendirilirsin. Aldığın varlıklar, yalnızca riskli oldukları için dip yaparsa risk aldığın için ödüllendirilmek yerine cezalandırılırsın. Başarılı yatırımcılar ne pahasına olursa olsun, kısa vadede kötü performansla karşılaşacak olsalar dahi “risk”ten kaçınır. Sebebi ise medya ve Wall Street’in sizi kısa süreli piyasa getirisi peşine düşürmüş olması ve aşırı riskin portföyünüzde birikip kötü getirilere sebep olmasıdır.

142079786731624

5. Jesse Livermore, Spekülatör: Bir spekülatörün ölümcül düşmanları: cehalet, aç gözlülük ve umuttur. Dünyanın bütün kanunnameleri ve tüm borsa kuralları dahi bunu insanoğlunun özünden söküp atamaz. Duygularınızın yatırım stratejilerinizi etkilemesine izin vermek her zaman felaket tanımıdır. Bütün büyük yatırımcılar disiplin, strateji ve risk yönetiminden oluşan sıkı bir rejim uygular.

142079786913145

6. Howard Marks, Oaktree Capital Management: “Bir numaralı kural: Çoğu şey döngüsel olduğunu kanıtlayacaktır. İki numaralı kural: Kayıp veya kazanç için en büyük fırsatların bazısı, diğer insanlar bir numaralı kuralı unutunca ortaya çıkar. Ray Dalio’nun dediği gibi, hiç birşeyin sonsuza kadar sürmeyeceğinin farkında olmak, uzun vadeli yatırım için çok önemlidir. “Düşükten almak” için önce “zirvede satmış” olmanız gerekir.

142079787111638

7. James Montier, GMO: (Tahmin için) Basit ama kolay olmayan bir alternatif vardır. Varlık ucuzken al, pahalılaşınca sat. Değerleme, uzun vadeli getirilerin birincil belirleyicisidir ve finans dünyasının yerçekim kanununa en benzeyenidir. “Ucuz”, varlığın gerçek değerinden daha düşük fiyatta satılmasıdır. “Ucuz” hisse başı düşük fiyat değildir. Çoğu zaman, bir hissenin çok düşük fiyatı olduğunda, böyle fiyatlanmasının bir sebebi vardır. Çok yüksek fiyattaki bir hisse ucuz olabilir.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites