Erkekler Kurgu,Kadınlar Gerçeklikten Yana 73

 

GELİŞEN OLAY

Erkek çocuk ayaklarını uzatıp robotların güçlerini birleştirdiği, siyah pelerinli adamların dünyayı ele geçirmeye çalıştığı, ekşını bol çizgi filmler seyrederken, keki gelir, sütü gelir, meyvesi gelir. Hem dünyayı kurtarır hemde keyfini yapar. Kız çocuklar ise odasında puzzle yapar, bebeklerinin saçını kıyafetlerini düzenler ve mutfakta annesine yardım eder. Bu durum büyüyene kadar böyle devam eder. Türk kadınlarının çocuk yetiştirme yöntemine baktığımızda, toplum olarak maço erkeklerden hoşlandığımızı anlamak pek zor değil. Anne su ver, emir derhal yerine getirilir. Çünkü o bizim küçük sevimli oğlumuzdur. Küçüklükte başlayan alışkanlıklar doğal tepkime sonucu büyüyünce de devam eder. Erkek, annesinin yerine geçen eşine aynı muameleyi farkında bile olmadan uygulamaya devam eder. Başta herşey yolundadır, hizmet eden eş makbuldur. Erkek işten gelmiş ve yorgundur, kafasında bin tane iş ve dert vardır. Bu mazeret ile biraz tv’nin karşısına geçip kafa dağıtmayı planlar. Kadın yemeği yapar, yemek yenir, sofra toplanır ve mutfak işleri derken yine gece olur. Konuşulması gereken konular sonraya kalır, haftasonu planı ve tatil planı belirsizdir. İlk başlarda kadın erkeğini değiştirmeye çalışır, bütün emekler boşa gider. Erkeğin yıllar boyunca edindiği alışkanlıklardan bu kadar çabuk vazgeçmesi, hiçte kolay değildir.

SONUÇ

Yakın bir arkadaşımın düğün merasiminde aile fotoğrafları çekilirken, damadın anne ve babasının birbirilerinin gözlerinin içine üç saniye süre ile bakıp, fotoğrafçıya poz veremediklerini farkettim. Fotoğrafçının yoğun ısrarları bile o sıcak pozu vermelerini sağlayamadı. Fotoğrafçı bir umut öpüşmelerini istedi, değil dudaktan öpüşmek birbirilerini yanaklarından bile öperken zorlandılar. Neydi bu çifti birbirilerinden bu kadar soğutan? Bu örneği neredeyse her Türk ailesinde görebiliriz. Pek azdır birbirine aşık yaşlanan çift. Ev ve aile ortamında, erkek ile kadın arasındaki iletişim kopukluğu, kronikleşmiş toplumsal rahatsızlıklarımızdan birtanesidir. Tedavi edilmesi her ne kadar imkansız görünsede, erkeğin ufak bir adım atması, kadınıda harekete geçirecektir.

ÇÖZÜM

Bu iletişim hatasında kadının beklentisi birlikte daha çok şey paylaşmaktır. Zaten evlilik paylaşmak amacı ile kurulan bir ortaklıktır. Erkeklerin, eşinin her isteğini karşılamasının mümkün olmadığı, su götürmez bir gerçektir. Fakat mutsuz ve beklentileri karşılanmayan bir kadın ile yaşamak daha tehlikelidir. Erkeklerin fedakarlık olarak gördüğü, tv’yi kapatmak ve biraz konuşmaya yanaşmak sorunu büyümeden çözüme götürecektir. İlk başlarda ufak bir başlangıç deneyebilirsiniz. Önce haftanın belli bir günü tv’yi kapatıp, akşam yemeklerinizi mum ışığında yemeyi deneyin. (Çocuklarınız olsa bile bunu yapın. Çocuklarınızda sizde görecekleri bu romantik kültürü kendi evliliklerinde uygulayacaklardır.) Biz eşimle haftada bir gece tv’yi kapatmayı deneyerek başladık ve şimdilerde haftada bir gece tv’yi açarak yaşıyoruz. Onda da komik, eğlenceli ve birlikte izleyebileceğimiz programları tercih ediyoruz. Meğer geçmişte ne çok zamanın çöpe gittiğini düşünmekten kendimi alamıyorum. Kabul edelim Türk erkekleri organizasyonda biraz zayıf. Tüm işleri yoluna koyuyoruz, ev halkı ile plan yapmaya gelince son dakikaya kalıyor, ev halkının isyan etmesine kadar bekliyoruz. Eşinizi mutlu edebileceğinizi düşündüğünüz bir fikriniz var ise hemen uygulamaya geçin. Evlenmeden önceki flört döneminizde birlikte yaptığınız aktiviteleri yeniden hayata geçirmeyi deneyebilirsiniz. Haftada bir gece, ortak izleyebileceğiniz bir film veya yeni bir atmosferi birlikte deneyimleyin. Sonrasında katıldığınız etkinlik hakkında sohbet edin. Birlikte daha sık vakit geçirmek için planlara başlayın. Bahar akşamlarında, birer dondurma alıp küçük bir yürüyüş yapmak bile eşinizi mutlu etmeye yetecektir. Zamanın aranıza girmesine izin vermeyin. Karşılıklı tatlı bakışmalarınızı sık sık uygulayın. Duygularınızı köreltmemek için bol bol aşk egzersizleri yapın.

AŞK EGZERSİZLERİ

  • Günde en az 4 kez ona sarılın.
  • Onun gözlerine bakarak gülümseyin.
  • Süpriz yapmak için özel günleri beklemeyin.
  • Ortak arkadaş çevreleri oluşturun.
  • Birlikte yeni şeyler öğrenebileceğiniz kurslara katılın.
  • Daha duyarlı bir eş olun. Onu daha çok dinleyin.
  • Cinsel birlikteliklerinizi arttırın.
  • Sadece birbirinize odaklanabileceğiniz zamanları çoğaltın.

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites