Geçmişte Galatasaray Fenerbahçe Derbisinde Yaşanan Olaylar 1

1. İlk Golü Yiyen Yanar

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında son 10 yılda oynanan 23 derbide ilk golü atan %80 galibiyeti aldı

2. İlk Gol Bir Şairden

İki takım arasında oynanan ilk maçta golü Galatasaraylı Emin Bülent Serdaroğlu attı. Aynı zamanda şair olan Serdaroğlu'nun Kin adlı şiirini Mustafa Kemal Atatürk çok severdi. Şu mısraların bizzat Atatürk'ün ağzından okunduğu bile rivayet edilir.

"Garbın cebin-i zâlimi affetmedim seni,

Türk'üm ve düşmanım sana, kalsam da bir kişi."

3. Cuma, Pazar'a Karşı

1993/14 sezonu İstanbul şampiyonunu belirleyecek maçta Cuma Ligi şampiyonu Fenerbahçe ve Pazar Ligi şampiyonu Galatasaray karşılaştı. Fenerbahçe 3-1 kazandı. Bu maçın özelliği, maçı kazanan Fenerbahçe'nin temsil ettiği Cuma Ligi'nin şu anki profesyonel ligin ataması olması.

4. Beraber Ev Kiraladılar

Kaynaklara göre, rekabetin yeni başladığı dönemlerde Galatasaray ile Fenerbahçe sporcuları ortak kiraladıkları bir evde kalıyorlar ve beraber ava çıkıyorlardı. İki takım sporcuları geceleri bir araya gelerek sohbet ediyorlardı. yine bir gece sohbetin koyulaştığı sırada Galatasaray'dan Ali Sami Yen, Fenerbahçelileri, " Said, yarın bizimle maçınız var. Git yat ve dinlen" diye uyardı.

5. Ertelemeyi Önerdiler

İki takım arasında 17 Kasım 1922'de yapılan maç öncesinde de ilginç bir durum yaşandı. Bu tarihte Kadıköy'de rakiplerin maçı vardı. Maç öncesinde günerce yağan yağmur sahayı adeta öle çevirmişti. Fenerbahçe Başkaptanı Galip Kulaksızoğlu, Galatasaray kulübü'ne telefon ederek, " Saha çok kötü, maçı erteleyelim" dedi. Galatasaray Başkaptanı Necip Şahin, bunun üzerine "Anamız bizi bugün için doğurdu. Galip Bey, gelip maçı oynayacağız" diye cevapladı. Galatasaray, Kadıköy'e gelip maça çıktı ve Fenerbahçe karşılaşmayı 3-0 kazandı.

6. Ortak Bir Takım Kuralım

Ezeli rakiplerin kuruluşlarının ilk yıllarında birleşme durumlarının bile ortaya çıktığı, hatta iki kulüp başkanının ortak takım kurma konusunda anlaştıkları iddia edildi. Galatasaray Kulübü'nün resmi yayın organı Galatasaray Dergisi'nin Şubat 2003 sayısında Adnan Işık'ın belgelerle dayandırarak verdiği haberde, 1912 yılında Galatasaray Kulübü Başkanı Ali Sami Yen ile Fenerbahçe Kulübü Başkanı Hulusi Bey'in ortak imzaya kayıt altına aldıkları belgenin, birleşmeseler dahi, 2 kulübün yabancılara karşı "ortak bir takım" kurma konusunda anlaştıkları, hatta tüzüğü bile hazırladıklarını gösterdiği kaydedildi.

7. Bilerek Kaçırılan Penaltı

İki takımın 23 Ocak 1925 tarihinde Taksim Stadı'nda yaptıkları Vatan Gazatesi Kupası maçında ilginç bir olay yaşandı. Fenerbahçe'nin kazandığı penaltı sonrası, atış öncesinde stadın büyük balkon kısmı çöktü. Fenerbahçeli Cafer Çağatay, bu gelişme üzerine penaltı atışında topu bilerek kaleci Ulvi Yanal'a teslim etti.

8. Maça 6 Kişiyle Başlayıp 7 Gol Attılar

12 Şubat 1911 Galatasaray'ın 7-0 kazandığı maçta Galatasaray 6, Fenerbahçe ise 10 oyuncuyla başladı. Maçın 10. dakikasında Galatasaray adına Ali oyuna dahil oldu. İlk yarının ortalarında Fenerbahçe kalesi Ali Said sakatlanarak çıktı ve maçın eri kalan kısmında Fenerbahçe oyuncuları sırayla kaleye geçtiği rivayet edilir.

9. Çok Sevindin Çık Dışarı!

30 Haziran 1933 günü oynanan ve Mehmet Reşat Nayır ile Şaban Topkanlı'nın golleriyle Fenerbahçe'nin 2-0 önde olduğu maç, tribünlerdeki aşırı sevinç gerekçe gösterilerek maçın hakemi tarafından 31. dakikada tatil edildi. Maçın tekrarı ertesi yıl, 21 Eylül günü oynandı. Tekrar maçını 1-0 Galatasaray kazandı.

10. Kötü Yönettin Biz Çıkıyoruz!

15 Haziran 1923'teki maçta Fenerbahçe'nin attığı golün öncesinde faul yapıldığı iddiasında bulunan Galatasaray oyuncularının bu itirazının hakem tarafından kabul edilmemesi üzerine takım oyuncuları sahayı terk etti.

11. Karma Takım: "FENERSARAY"

Fenerbahçe ile Galatasaray, 1934 yılında Türkiye'ye davet ettikleri yabancı takımlarla birer kez hazırlık maçı yaptıktan sonra, üçüncü maçı "Fenerbahçe-Galatasaray Karması" şeklinde oynadılar. Bu karmanın forması ise iki kulübun renklerinin karışımı olan lacivert, sarı ve kırmızıdan oluştu.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites