Girişimci Ruhunuzu Canlandıracak 5 İlham Verici Film 91

Girişimcilik ruhunuza can katacak ilham verici 5 filmi sizler için derledik. Her filmden sonra zihninizde yeni pırıltılar oluşması temennisi ile listemize göz atıyoruz:

1. Sosyal Ağ / The Social Network (2010) IMDB: 7,8

the_social_network

 

Mark Zuckerberg, şüphesiz ki son yüzyılın en büyük girişim dehalarından birisi. 1000 yılda bir gelecek bir fikir. Film Facebook fikrinin ortaya atılışından büyümesine kadar bütün evrelerini objektif bir şekilde anlatmış. Odaklanmanın önemine dem vuruyor bir çok sahnede. “Vay be!” diyerek tamamlayacağınız bir film, soluksuz izleyeceksiniz.

Bir Ekim gecesi, yıl 2003. Mark Zuckerberg, sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veritabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark’ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisi çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar. Öncelikle yalnızca Harvard’da kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League’den Silikon Vadisi’ne tüm dünyada yayılmaya başlar. Sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook’un arkasında yatan gerçekler, oluşumunun öyküsü ve günümüz dünyasına sunduğu artı ve eksiler Mark Zuckerberg’in hikayesinden yola çıkılarak ele alınıyor.

2. Jobs (2013) IMDB: 5,9

jobs-the-movie111

 

Takıntılı bir dahinin, zamanın en büyük şirketlerinden birinin araba garajında başlayan hikayesini ve daha sonra karşılaştığı zor durumları anlatan gerçek bir hikaye.

Steve Jobs üniversite öğrenimini yarıda bırakıp kendisini evlatlık edinen ailesinin yanına, Kalifornia’ya geri döner. Bu hamle sadece kendisinin değil, teknoloji dünyasının da talihine yön verecek önemli bir adımı doğurur. Jobs, ailenin garajında arkadaşı Steve Wozniak ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla o dönemki adı Apple Computer olan teknoloji devini kurduğunda artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Başrolünde Ashton Kutcher’ın yer aldığı film, Apple’ın kurucusu olan ve 2011 yılında kanser nedeniyle hayatını kaybeden teknoloji ve endüstri dahisi Steve Jobs’un gençlik yıllarından başlayan hayat hikayesine odaklanıyor. Filmde Jobs’un özel hayatından kesitler, kendini motive ediş şekli, onu yönlendiren kişiler anlatılırken özellikle Jobs’un gençlik yıllarına odaklanılıyor. Jobs’un ilk başarılarını izleyeceğimiz filmde aynı zamanda düşüşlerini ve tekrar ayağa kalkışlarını izleyerek bu önemli mucidin mücadelesine tanık olacağız. 

3.Kazanma Sanatı / Money Ball (2011) IMDB: 7,6

kazanma-sanati-moneyball-izle-272

Michael Lewis’in “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” adlı eserinden uyarlanan ve gerçek bir hikaye dayanan bir film. Savaşçı ruhunuza katkı sağlayacağına inanıyorum.

‘Oakland A’ beysbol takımının başındaki isim olan Billy Beane (Brad Pitt) , kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kuluplere meydan okuyor. Fakat bunu yaparken de beysbol sporunun temel inançlarını baştan aşağıya sarsıyor. Onun yöntemleri kabul görmese, hatta delilik diye nitelendirilse de, Beane inancını ve azmini yitirmeden bildiği yönde ilerlemeye devam ediyor.

4. Umudunu Kaybetme / The Pursuit of Happyness (2006) IMDB:7,9

Chris-Gardner-and-the-Pursuit-of-Happiness

Sadece yaptığınız ya da yapacağınız işler değildir sizi “koca adam” yapan. Bazen göremediğiniz şeylerin farkına varmanızı sağlayacak “koca yürekli ufak adamlar” çıkar. Efsane olur.

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba –oğulu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

5. Borsa: Para Asla Uyumaz / Wall Street: Money Never Sleeps (2010) IMDB:6,3

wall street2

Efsane bir anti-kahraman (Gordon Gekko) hikayesi. Hapisten çıkan eski bir borsa efsanesinin sıfırdan zirveye doğru yürürken vazgeçtiği şeyler ve bedellerini anlattığı başarılı bir yapım.

Dünya küresel bir ekonomik krizle çalkalanmaktadır. Genç bir Wall Street yatırımcısı kötü bir durumda kalmış eski bir Wall Street uzmanıyla iki aşamalı bir görev için anlaşır: Gelmekte gözüken finansal çöküş öncesi finansal çevreleri bundan haberdar etmek ve bu genç yatırımcının akıl hocasının ölümünden kimin sorumlu olduğunu bulmak.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites