Google Nasıl Çalışıyor? 2

Bir ya da birkaç kelimeyi dünyadaki tüm internet siteleri içinde (genelde) bir saniyeden kısa sürede aramayı becerebilen, bu yetmezmiş gibi tam da aradığımız şeyi karşımıza getiren Google’ın nasıl çalıştığı hakkında pek azımızın bir fikri vardır. Bakalım Google bunu nasıl başarıyor?

Google’ın alan adı sunucusu(dns) yazılımı tüm dünyadaki şirkete ait ya da kiralanmış bilgisayarlarda çalışır. Bunların tek görevi, sorguyu en yakın ve en az meşgul olan Google sunucu kümesine(cluster) göndermektir. Google Cluster kelimesi Türkçeye salkım ya da kümelerden oluşan bir bütün olarak çevrilebilir. Küçük parçalardan meydana gelen büyük bir yapıyı temsil etmek için kullanılır diyebiliriz. Salkımlar üzüm tanelerinden oluşur ve başlı başına bir şeydir. Google’ın dehası binlerce ucuz ve yavaş bilgisayarı tek bir süper bilgisayar gibi kullanabilen network yazılımında yatar. Bu sistem salkımı oluşturan küçük bilgisayarların sisteme girip çıkmasına izin verir. Bu sayede eğer küçük bilgisayarlardan biri bozulursa sistemin çalışması sekteye uğramadan tamir edilebilir veya değiştirilebilir.

Googlebot, görevi girebildiği bütün siteleri gezmek ve istemediğini belirtmediği sürece yazıların kopyasını alan ve kolay ulaşılabilir olması için “indeks verileri” oluşturan web örümceğldir. Bu örümcekler bir siteden diğerine linkler aracılığıyla geçerler. popüler siteleri ve oradaki linkleri yaklaşık her saatte bir indekslerler. Tüm Google cluster'lerinin içinde bütün web'in toplam üç kopyası vardır. Bu yaklaşık yirmi petabyte Mar. (Kulağa küçük geliyor değil mi'? Eğer ipod’unuzun hafızası 20 petabyte olsaydı tam 200 milyon şarkıyı cebinizde taşıyabilirdiniz.) Cluster'lardaki veriler sürekli güncellenir, asla sabit değildir. Aramalar üzerinde aynı anda çalışılması için web server tarafından on binlerce makineye gönderilir. Bu markete gidip bir şey istediğinizde yüzlerce görevlinin bir ürün bulup alışveriş sepetinize koymasına benzer.

Google’in bildiği her şey devasa veritabanlarında saklanır fakat bir bilgisayarın gigabyte’larca dosyayı işlemesini beklemek yerine Google bu verileri binlerce bilgisayar tarafından taranarak benzer aramalar için indeks verileri oluşturulur. Bunu bir kitapta neyin nerede olduğunu belirten içindekiler sayfasına benzetebiliriz. Bu sayede web’in kolayca ulaşılabilir olması sağlanır. indeks server’den gelen verileri linklere ve sıralama algoritmasına göre düzenler ve kullanıcının karşısına çıkarır. Bütün bu işlemler ortalama 0,5 saniye sürer.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites