Hackerlara ilgi artıyor 0

Almanya’nın Hamburg kentinde her yıl düzenlenen Chaos Computer Club zirvesi bu yıl ziyaretçi rekoru kırdı.

2013 yılındaki buluşmaya 9 binden fazla kişi gelmişti. Bu yıl ise salon ve koridorların daha da dolu olduğu görüldü. Sunumlar sırasında Hamburg Kongre Merkezi’nin 3 bin kişilik ana salonunun tamamıyla dolu olduğu görüldü. Yüzlerce çalışma atölyesinde hackerlar bilgilerini paylaştı, eğitimler verildi. Chaos Computer Club (CCC) sözcüsü Falk Garbsch “Birçok kişi yaptığımızı doğru buluyor” diye konuştu.

HAMBURG, GERMANY - DECEMBER 28: Participants work at their laptops at the annual Chaos Computer Club (CCC) computer hackers' congress, called 29C3, on December 28, 2012 in Hamburg, Germany. The 29th Chaos Communication Congress (29C3) attracts hundreds of participants worldwide annually to engage in workshops and lectures discussing the role of technology in society and its future. (Photo by Patrick Lux/Getty Images)

CCC’nin Amerikan istihbaratı NSA çalışanı Edward Snowden’ın yaptığı ifşaatlar sonrasında 1000 yeni üye kazandığı belirtiliyor. Chaos Computer Club, devletin ve şirketlerin vatandaşların kişisel bilgilerini toplamasına karşı çıkıyor. Yıllık buluşmaya gösterilen ilgi de derneğin bu yöndeki siyasi taleplerinin güç kazanmasını sağlıyor.

Zirveye katılan bilgisayar kullanıcıları, kişisel verilerini korumak amacıyla şifreleme sistemleri kullanıyorlar. Güvenlik uzmanı ve aktivist Jacob Appelbaum, geliştirdikleri yazılımları Amerikan gizli servisi NSA’in bile çözemeyeceğini ifade etti. Appelbaum, elektronik postaları korumak için PGP adlı güvenlik programının ya da chat kayıtlarının şifrelenmesini sağlayan OTR eklentisinin casusların görüşme kayıtlarına ulaşmasına engel olduğunu söyledi. Appelbaum buna karşılık şifreleme protokolü SSL’in ve güvenli veri iletimi için kriptografik ağ protokolü SSH’nin NSA tarafından aşılabileceğini belirtti.

Kaynak:Deutche Welle

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites