Hiç Yaşanamamış Bir Hayatın Adamı ‘Sixto Rodriguez’ 52

Sixto Rodriguez 1970 ve 1972 yıllarında Amerika’da Cold Fact ve Coming From Reality adında iki albüm çıkartır. Hiç kimse bu gizemli sessiz adamı bilmez. Albümün tanıtımı, müzisyenler, reklamlar, zamanın getirdiği zor şartlar altında bulunan imkânlar, aklımıza gelen her şey aslında tam da olması gerektiği gibidir. Ama bunlara rağmen albümden kimsenin haberi olmaz. Kendi ülkesinde tanınmayan bu adam aslında Afrika’da bir efsanedir. Tek sorun kendisi bile bu durumdan haberdar değildir. Kendi ülkesinde sadece 6 adet albüm satabilen Rodriguez, Afrika’da yarım milyon albüm satışına ulaşmıştır.

Rodriguezcoldfact

Afrika’da şehir efsaneleri dönmeye başlar. Rivayete göre kendisini sahnedeyken ateşe verip yaktığı söylenirmiş. Başka bir hikaye ise, sahnede şarkısını söylerken kafasına bir kurşun sıkıp intihar ettiği şeklindeymiş. Ama hepsi şehir efsanesinden öteye geçememiş. Aslında Rodriguez Amerika’da bu iki albümü tutmayınca inşaat işiyle uğraşmaya başlamış. Çoluk çocuğa karışmış ve uzaklaşmış müzik işlerinden.

fiche_im485

Albümlerin Afrika’ya ulaşma süreci ile ilgili rivayet ise şu şekilde: Amerikalı bir kız erkek arkadaşını ziyaret etmek için Afrika’ya giderken Rodriguez’in albümlerini götürmüş. Erkek arkadaşı ve arkadaşları albümleri çok beğenmiş. Almak istemişler ama bulamamışlar. Dolayısı ile Amerikalı kızın getirdiği albümleri kopyalamışlar. Albümler bu şekilde yayılmış.

rodriguez

Düşünsenize, dünyanın diğer bir ucunda çok ünlü bir efsanesiniz, hiç konser vermemişsiniz ve insanlar size bayılıyor. Ama sizin bundan haberiniz yok ve inşaat işi ile uğraşıyorsunuz! Belki de bu kadar geç öğrenmese bu durumu birçok albüm yapabilirdi. En önemlisi çok farklı bir hayatı olabilirdi.

Sixto-Rodriguez-Sugar-Man-Adelaide-The-Clothesline-960x500

Aslında bu yaşam hikayesinden çıkarılabilecek en önemli ders, yaptığımız işlerin nerede ne zaman değer bulacağını anlayamadığımızdır. Ürettiğimiz bir şeyin başkalarında karşılık bulmaması başarısız olduğumuz anlamına gelmez. Belki de yanlış yerde arıyoruzdur başarıyı.

Bu hikayenin devamını yazmaktansa sizleri biraz merakta bırakmaktan yanayım. Eğer ki konu ilginizi çekmiş ve bu gizemli adamı merak etmişseniz, Sixto Rodriguez’in hayatını anlatan ‘Searching For Sugar Man’ adında bir belgesel-film çekildi. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Aşağıda ‘Sugar Man’ isimli eserini dinleyebilirsiniz.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites