İnanılmaz Bir Yer: Derinkuyu Yeraltı Şehri 1

Her an yeni bir yerin keşfedilebileceği coğrafya : Kapadokya

Hitit dönemine dahi tanıklık eden bu yeraltı şehrinde akıl hastanesi bile bulunuyormuş. yaklaşık 20bin nüfusa sahip olduğu da öngörülüyor. Yapımına ne zaman başlandığı tam olarak bilinmiyor ancak Hristiyanlık döneminde genişletildiği biliniyor. Tüf kayaları oyarak yapılmış tünelde tam 8 kat var. içerisinde; şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve kiler, havalandırma bacaları, kilise, su kuyuları ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları bulunduruyor.

Derinkuyu ismini bu yeraltı şehrinden almıyor

Derinkuyu ismini bu şehrin keşfedilmesinden çok önce verilmiş bir isim. Derinkuyu denmesinin sebebi şehrin su ihtiyacını 60-70 metrelik su kuyularından karşılanması sebebiyle verilmiş. Yeraltı şehriyle bir ilgisi yok aslında.

Şehrin girişi ve bağlantıları

Derinkuyu Yeraltı Şehrinde hayvanların bırakıldığı (genelde en yukarıda) yerler giriş kapıları olarak biliniyor. Giriş bölümünden hemen sonra kiler diyebileceğimiz yiyeceklerin korunduğu yerler mevcut. Tüneller birbirine dar geçitlerle bağlanmış durumda ve kaya kapılarla kapatılabiliyor. Değirmen usulü yapılmış kapılar kapıların açılıp kapanmasını koyallaştırıyor. Ayrıca şarap mahzenleri de barındırıyor. Hem yapımında hem de saklanmasında kullanan ayrı bölümler var.

Derinkuyu Yeraltı Şehri'nin Ölçüleri

Derinkuyu yeraltı şehri toplam 8 kattan oluşuyor. Havalandırma sistemi ise zamanın şartları gözönünde bulundurulduğunda "mükemmel" diye tabir edebileceğimiz doğal güzellikte. Derinkuyu Yeraltı Şehrinin bütün odalarına henüz erişilebilmiş değil. En fazla 55 metre derinlikteki 8. katına inilebiliyor. Toplam alanı ise 4 buçuk kilometrekare.

Kaynak : http://kafanrahat.com

 

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites