İnsanlarda neden yükseklik korkusu olur? 35

Siz bilmeseniz de etrafınızdaki birçok insanda yükseklik korkusu vardır; hatta onlardan bazıları henüz bunun farkında bile değildir. Peki, nedir bu meşhur yükseklik korkusu? Nasıl bir histir'? Ne zaman ortaya çıkar? Araştırmalar neticesinde somut belirtiler bulunsa da günümüzde geçerliliğini koruyan asıl sebep tabii ki psikolojiktir.

Yükseklik fobisi (akrofobi) olan kişi, korku bastığı zaman kendini “Güvende değilim" diye telkinlerle doldurur. Hemen güvenli zannettiği bir yere sımsıkı sarılır. Bu yeri gelir korkuluk olur, yeri gelir bir kişi. Bu fobinin, buna sahip olan insanda uyandırdığı his şöyledir: Diyelim ki balkondan aşağıya bakıyor olsun duvarın alçaklığıyla korkusu doğru orantılı olarak artar, sanki görünmeyen bir güç onu aşağıya çekiyor gibi hisseder, dizlerinin bağı çözülür ayaklarında güç kalmaz, dengesini koruyamaz hâle gelir.

New Scientist dergisinin yayınladığı bir araştırmaya göre, bu fobinin sebebi, beynin bulunduğu yüksekliği yanlış algılamasıdır. California Eyalet Üniversitesi psikoloğu Russell Jackson kırk üç kişi üzerinde deneyler ve gözlemler yaptıktan sonra, bu fobiye sahip kişilerin farklı algılayıp normal davrandıkları yani davranışta değil, algılamada bozukluk yaşadıkları sonucuna varır. Geleneksel yanlış bilgide ise yükseklik fobisi olanların doğru algılayıp yanlış davrandıkları zannedilirdi.

Yükseklik korkusu, genellikle düşmekten korkma ya da boşluktan tedirgin olma diye bilinir ama tam da böyle değildir Bu, esasında bir denge sorunudur. İnsanın dengesi birkaç un. sur tarafından belirlenir: Görme, dokunma ve duyma. Olağan hareketler sırasında, bütün bu unsurlar kesişir ama olağandışı bir harekette, değişik sinirler tarafından bu hareketle ilgili olarak beyne yollanan bilgiler çelişki yaratır. Beyin bunları yorumlamakta zorlanır. Deyim yerindeyse beynin “kafası karışır”.

İşte insan çok yüksek bir yerde durduğunda, böyle bir karışıklık meydana gelir. Aşağı bakan göz, yerin uzaklığını saptayamaz ve beyne kesin bilgi yollayamaz. Hâlbuki ayaklar sert bir şeyin üstünde durdukları için “yere dokunuyorum” mesajını verir. Bu iki farklı bilgi beyinde çelişki yaratır ve beyin, vücudun pozisyonunu netleştiremez.

Kimlerde bu korkunun olup olmadığını anlamak için kesin bir yöntem yoktur çünkü bazı insanlar farklı farklı yüksekliklerde korkmaya başlar; kimisi merdiven dahi çıkamazken kimle bir apartmanın beşinci katından sonraki yükseklikte korku belirtileri gösterir.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites