İstanbul’da Gezmeniz Gereken Yerler 93

Topkapı Sarayı

Osmanlı İmparatorluğu’nun idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı Padişahlarının yaşadığı saraydır. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan sarayda Osmanlı Devleti’nin idari yapısını anlamak, saray yaşamını gözlemlemek ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sahip olduğu zenginliklere tanık olmak için mutlaka görülmeli.5968_3192_19022013_1

Ayasofya

Ayasofya; mimarisi, ihtişamı, büyüklüğü ve işlevselliği yönünden sanat dünyası açısından önemli bir yere sahiptir. Bizans İmparatoru 1. Jüstinyen tarafından yaptırılmış daha sonra ise Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş olan Ayasofya yerli ve yabancı turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir.

2292-ayasofya1

Kapalıçarşı

Kapalıçarşı dünyanın en büyük çarşısı ve en eski kapalı çarşılarından biridir.Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kapalıçarşı’da yaklaşık 4.000 dükkan bulunmaktadır.Yılda 91 milyon turisti ağırlayan çarşı, dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanıdır.

OSMANLI DEVLETI DONEMINDE EKONOMININ KALBI OLAN KAPALICARSI VE MISIR CARSISI GUNUMUZDE DE AYNI ONEMINI VE IHTISAMINI KORUYOR. ISTANBUL'UN EN ESKI VE ONEMLI CARSILARINDAN BIRI OLAN EMINONU'NDE VALIDE TURHAN SULTAN CAMISI (YENI CAMI)'NIN VAKIF ESERI OLARAK INSA EDILEN VE CICEK PAZARI'NIN YANINDA YER ALAN MISIR CARSISI DA YUZ OLCUMU BAKIMINDAN KAPALICARSI'DAN DAHA KUCUK OLMAKLA BIRLIKTE, OZELLIKLE YABANCI TURISTLERIN UGRAMADAN GECEMEDIGI, SEHRIN ILGI ODAGI MEKANLARINDAN BIRI OLARAK GECMISTEKI CANLILIGINI BUGUN DE SURDURUYOR. (ANADOLU AJANSI - SINAN GUL) (20100814)

Kız Kulesi

Kız Kulesi hakkında çeşitli rivaayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazının’nın Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır.Üsküdar’ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir.

4327-art-puzzle-1000-parca-kiz-kulesi

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii Haliç kıyısında, Eyüp semtinde yer almaktadır.Tarihi bir ibadethane olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Eyup_sultan_camii_interior_Istanbul_2013_1

İstiklal Caddesi

İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Beyoğlu’nda Tünel ile Taksim Meydanı arasında uzanan ve Türkiye’nin en ünlü caddelerinden biri olma vasfını koruyan caddesidir.

istiklal-caddesi

Galata Kulesi

Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir.İstanbul’un Galata semtinde bulunan ve şehrin en önemli sembollerinden biri olan Galata Kulesi yerli yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir.

64

Dolma Bahçe Sarayı

Osmanlı saraylarının en büyüğü ve en güzellerinden inşâsına sultan Abdülmecîd Han tarafından 1848’de başlanan saray, 1856’da tamamlanmıştır. İstanbul’da denizin doldurulması ile elde edilen ve Dolmabahçe denilen yerde yaptırılmıştır.Bulunduğu mevkinin coğrafî güzelliği, mîmârî görünüşü ve iç ve dış dekorasyon zenginliği ile muhteşem olan Dolmabahçe sarayı, pek çok târihî hâdiselere sahne olmuştur. Osmanlı sultanlarından altı pâdişâh bu sarayda oturmuştur.

dolmabahce_sarayi51

Taksim Meydanı ve Gezi Parkı

Taksim Meydanı, İstanbul’un Beyoğlu  ilçesinde yer alan ve İstanbul kentinin en ünlü noktalarından biri olan meydan. Çevresindeki lokanta, mağaza, otel, eğlence ve kültür yerleriyle İstanbul’un en büyük turistik çekim merkezinden biridir. Gezi Parkı Taksim Meydanı’nın kuzeydoğusunda Cumhuriyet, Asker Ocağı ve Mete caddeleri arasında yer alan şehir parkıdır. Son günlerde siyası olaylar sebebinden oldukça ilgi görmektedir.

taksim_square_703

 

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı İstanbul’daki en büyük kapalı sarnıçtır. Ayasofya binasının batısındaki küçük binadan girilir.Sütun ormanı görünümündeki mekanın tavanı tuğla örülü, çapraz tonozludur.Yerebatan Sarnıcı, müze olmanın yanında ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

yerebatan_3107

 

 

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites