İstiklal Caddesi Roma Döneminde Mezarlıktı. 2

İstanbul Beyoğlu’ndaki tarihi Casa Garibaldi binasının restorasyonu sırasında bulunan Roma Dönemi mezarlığı, Beyoğlu´nun tarihini değiştirdi.

İstiklal Caddesi üzerindeki Deva ve Perukar çıkmazlarına bakan Casa Garibaldi binasının, Dr. Sedat Bornovalı’nın başkanlığında yürütülen restorasyonu sırasında, 2014 yılında tesadüfen bir mezarlık keşfedilmişti. İstanbul Arkeoloji Müzeleri arkeologlarının incelemesi sonucunda, mezarlardaki iskeletlerin 1600 ile 1800 yaşında olduğu tespit edildi. Bu beklenmedik keşif, Beyoğlu’nun bilinen tarihini yüzlerce yıl geriye çekti.

casa garibaldi

İstanbul’daki İtalyanların toplanma noktası olan İtalyan İşçi Yardımlaşma Cemiyeti’nin tarihi binası Casa Garibaldi’deki restorasyonda bir işçinin 2014 yılında tesadüfen bulduğu bir mezar üzerinde çalışan İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeologları, İstiklal Caddesi tarafına doğru kazıya devam ettikçe çok miktarda insan kemikleri ile karşılaştı. Bugünkü cadde seviyesinin 8 metre kadar altında bulunan iskeletlerin sayısı 10’a ulaştı. Sonuncusu binanın cadde tarafındaki temel sütunun tam altındaydı. Binanın statiğini bozacağı için, yerinden çıkarılmadı, üstü tekrar betonla örtüldü. Buranın bir mezar değil, bir mezarlık olduğu anlaşıldı.

mezar1

Uzmanlar, İstiklal Caddesi, Deva-Perukar Çıkmazı’ndaki binada yaptığı kazıda bulunan mezarların tamamında iskeletlerin üzerlerinin pişmiş toprak mezar kiremitleriyle örtülü olduğunu ve buranın daha önce nekropol (mezarlık) olarak kullanılmış olduğunu saptadı. Üç iskelet üzerinde yapılan Karbon 14 analizine göre, bunlardan en erkeni MS 4. yüzyıl, en geç olanı ise MS 6. yüzyıla ait. Böylece, mezarlığın en az 200 sene boyunca kullanılmış olduğu anlaşıldı.

Kaynak: Savaş Özbey, hurriyet.com

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites