İzlanda Milli Futbol Takımı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey 7

Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz İzlanda'nın milli takımı efsane başarılara imza attı. Halkının verdiği büyük destekle büyük başarılara imza atan İzlanda Milli Futbol Takımı Dünya Kupası'nda Türkiye'nin de rakibi oldu.  

1Azmin Zaferi ve Çalışkanlığın Getirisi

İzlanda 4 sene önce dünya kulüpleri sıralamasında 130. sıradaydı fakat bugün ilk 30 takım arasında yer alıyor. 2016 yılında katıldıkları Avrupa turnuvası ve Dünya Kupası onların katıldıkları ilk büyük turnuvalar. İlk turnuvaları olmalarına rağmen birçok dünya devine karşı profesyonel bir tavır sergilemekte ve güzel futbol oynamaktalar. Avrupa kupasından hatırlıyoruz ki, Portekiz, Türkiye ve Avusturya'nın olduğu grupta rüzgar estirdiler ve beklenmeyeni yaptılar. İngiltere'yi ve Avusturya'yı yenip, Portekiz ve Macaristan'a soğuk terler döktürdüler. 

2İzlanda'da Sadece 21.500 Lisanslı Futbolcu Vardır

Bu rakam ilk bakışta size az gibi görünebilir. Fakat İzlanda nüfusunun 330 bin olduğunu düşündüğünüzde, bu neredeyse ülke nüfusunun %10'una tekabül eder. İzlanda'nın tam bir spor ülkesi olduğunu unutmayalım.

3Dünya'ya Taraftarlığı Öğreten Ülke Takımıdır İzlanda

İzlanda ülke nüfusunun  %10'u Fransa'da gerçekleşen turnuvaya katıldı ve geriye kalan %90'ı evlerinde, meydanlarda, barlarda ve cafelerde ülkelerini desteklediler. 

4İzlanda Takımı ve Taraftarı Euro 2016'nın En Güzel 35 Saniyesini Yaşatmıştır Bizlere

5Fransa'ya 5-2 Yenildikten Sonra Elenen Takımını Böyle Karşıladı İzlanda Halkı

6İzlanda Teknik Direktörü Heimir Hallgrimsson Aynı Zamanda Dişçidir

Milli takımda birçok futbolcu ve aynı zamanda teknik direktör Heimir Hallgrimsson futbolculuğun yanı sıra mesleklere sahipler ve mesleklerini devam ettirmektedirler. Kaleci Hannes Halldorsson da bir film yapımcısıdır.

7İzlanda Futbolcuları Antrenmanlarını Kapalı Salonlarda Yaparlar

İzlanda hava şartları futbol için pek verimli olmadığından futbolcular antrenmanlarını kapalı spor salonlarında gerçekleştirmek durumundadırlar. Hava öyle soğuk ve rüzgarlıdır ki, futbol oynamak neredeyse imkansızdır. En yüksek hava sıcaklığı yaklaşık 15-20 derece arası olduğundan futbol kapalı spor salonlarında oynanır.

8İzlanda Taraftarı'nın Viking Tezahüratı Kulaklarınızdan Silinmeyecek

9Futbolcuların Çoğunun Soyadı SSON veya SSEN ile Biter

Diğer İskandinav ülkeleri gibi İzlanda'da da soyadı yoktur, soyisim babadan oğula geçer. SSON veya SSEN " ın oğlu " manasına gelmektedir.

Sigthorson

Sigurdsson

Gudjohnsen

10İzlanda Milli Takımından Hiçbir Oyuncu İzlanda Milli Liginde Oynamamaktadır

iceland
23 kişilik seçilmiş İzlanda Milli Takımı futbolcularından hiç kimse İzlanda Milli Ligi'nde oynamamaktadır. Futbolcuların çoğu İngiltere, Almanya, Türkiye ve İrlanda liglerinde oynamaktadır.

11İzlanda Milli Takım Toplantılarını Barda Taraftarlarıyla Yapar (BONUS)

Lars Lagerbäck ve Heimir Hallgrimsson'ın yaptıkları açıklamaya göre İzlanda Milli maçları öncesinde kadro ve strateji konusunda halkın da fikrini alıyorlar. Taktik çalışmalarını da taraftar gruplarıyla birlikte yapıyorlar. Fotoğraf Tolfan taraftar grubuna aittir. 

12En ünlü taraftarları da Yanaksson'dur :) (BONUS)

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites