JAPON AİLE ŞİRKETLERİ NEDEN BAŞARILI OLUYOR 54

 

JAPON AİLE ŞİRKETLERİ NEDEN BAŞARILI OLUYOR

1-SİSTEM KURMAK VE ŞİRKET FELSEFESİNE SAHİP OLMAK

deichmann_insana_hizmeti_esas_aliyor

Japon aile şirketleri kapasitesi ne olursa olsun (küçük, orta ölçekli, büyük), şirkette sıkı sıkıya takip edilen bir takım prensiplere sahiptirler. Bu prensiplere, şirketin felsefesi de diyebilirsiniz, anayasası da… Şirketin ruhunu oluşturan bu felsefe, belli bir sistemi ve disiplini de beraberinde getirir. Şirkete Bu felsefe, revize edilir ancak değişmez ve kuşaklar boyu uygulanarak devam eder.

2-EVLAT EDİNEREK AKTARILAN DEĞERLER

29_japonya_hakkinda_bilgi_japonya_ulke_bilgileri_japonya_ekonomisi_kultur

Japon şirketlerinde yönetim bir anlamda babadan oğula geçer. Eğer ailede oğul kalmadıysa, kızlar evlendirilerek onların eşleri bir anlamda evlat edinilir. Örneğin Suzuki’nin CEO’larından Osamu Suzuki, ailenin 4. evlat edinilmiş kişisidir. Bu durumu yönetimde otoriterleşme, katı bir muhafazakarlık ya da ailenin baskın olması olarak algılamayın. Bu sadece, ailenin, şirketin ve mevcut değerlerin devamlılığını garanti altına almak içindir.

4-DÜRÜSTLÜĞÜ KORUYARAK SÜRDÜRÜLEBİLİR OLMAK

26-10-12-p4-cartoon

Japonlarda etik çok önemlidir. Sürdürülebilir olmak hedef alındığı için müşterilere ve iş yapılan diğer şirketlere karşı güven kazanmanın önemi çok büyüktür. Tabi, bunun yolu da dürüstlükten geçer. Dürüst olunduğunda, müşterileriniz ve iş ortaklarınız sizden vazgeçmez. Bu da şirketinizi daha kazançlı ve sağlam kılar.

5-KARARLAR MÜZAKERE EDİLİP, UZLAŞILARAK ALINIR

images

Kararlar her zaman konuyla ilgili olan yöneticilerle müzakere edilerek alınır. Aileden yöneticiler ya da şirketin kurucusu olan baba, hiç bir kararı tek başlarına almazlar. Ancak aile asla şirket kontrolünü elden bırakmaz. Özellikle kurum içindeki şirketler arası para transferi ve zayıf şirketlerin desteklenerek ayakta tutulması hususunda bu nokta çok önemlidir .

6-HERKESİN YETKİ VE SORUMLULUKLARININ NET OLARAK BELİRTİLMESİ

sorumluluk

Japonlarda açıklık, netlik ve soru işaretine yer vermeyecek bir görev ve yetki dağılımı vardır. En küçük aile şirketlerinde bile herkesin görev ve sorumlulukları tanımlanmıştır. Böylece aile bireyleri, aileden gelmiş olma durumlarını istismar edemezler. Şirket kurumsallık kazanmış olur. Profesyoneller ve aile bireyler arasında daha harmonik bir çalışma iklimi oluşur.

7-HAKKANİYET VE ADALET

adalet

Kazancın, aile üyeleri arasında dağılımı ve herkesin hakkı olanı alması konusunda, Japonlar son derece titizdir. Bu da aile bireylerinin şirket organizmasına güven duymalarını ve kendilerini şirket hedeflerine adamalarını kolaylaştırır.

8-ÇALIŞANLAR, AİLE BİREYLERİ OLARAK GÖRÜLÜR

images (1)

Çalışanlar aile bireyleri gibi görülür ve aşırı saygı duyulur. Sadece onlardan sadakat beklenmez, kendileri de şirket olarak çalışanlarına sadıktırlar.

9- SÜREKLİ GELİŞME, GELECEĞE BAKMA VE TEDBİR

Gelecek

Japon aile şirketleri tutucu gibi görünseler de, kendi değerleri ve yeni gelişmeler arasında müthiş bir denge tuttururlar. Yeni gelişmeleri şirketlerinde uygulama konusunda son dere esneklerdir. Hep geleceğe bakar ve kendilerini bugünden hazırlamaya çalışırlar. Sürekli bir ilerleme içindedirler. Bir özellikleri de iyinin en iyisini yapmak olduğu için aynı sektördeki en iyi şirketlerin ne yaptıklarını çok iyi takip ederler. Onların yenilikçi uygulamalarını kendi bünyelerine adapte etmek konusunda tereddüt etmezler.

10-GÖRMEZDEN GELME POLİTİKASI YOKTUR

1604851_468684846587324_276701500_n

Şirket içinde en küçük ve en basit sorunlar dahi konuşulur. Böylece olmadık meselelerin birik ip başka bir meseleye dönüşmesinin ve yanlış anlaşılmaların önü kesilmiş olur.

TÜRKİYE’DEKİ AİLE ŞİRKERLERİNDE NELER OLUYOR?

aile-sirketleri02

Eğer belli kilit noktalara itina gösterirseniz, sizin şirketleriniz de geleceğe uzar, uzun ömürlü olur ve sürekli bir büyüme trendi içine girer.  Aşağıda çıkardığım maddeler, size bu konuda çok yardımcı olacaktır.

SAĞLIKLI BİR AİLE ŞİRKETİ İÇİN 14 ÖNERİ

AileSirketleri

1-Herkes her işi yapamaz. Görev dağılımı çok net yapılmalı.  Şirkette çalışan aile bireyleri, kendi görev ve sorumluluklarını bilmeli ve bunun dışına, eğer olağanüstü bir durum yoksa, çıkmamalı.  Böylece, şirketin tekeri daha rahat döner.

2-Şirkette bütün çalışanların performansı, aynı standartlara göre ölçülmeli. Bu anlamda profesyonel çalışanlar ile aile üyesi çalışanları ayırt etmemelisiniz. Bu uygulama, aile dışı çalışanların kuruma olan güvenini ve sadakatini güçlendirir.

3-Eğer kendi ailenizden kişilerin kurduğu şirketlerden hizmet alıyorsanız, kontratınız yenilerken, yenilemeyi onların hizmet kalitesine göre yapın, akrabalık bağına göre değil.

4-Çalışanları aile üyeleri ve olmayanlar şeklinde ayıracak herhangi bir uygulamada bulunmamalısınız. Aksi halde aile üyeleri bu korumacılığı istismar eder, bu da diğer çalışanları rahatsız eder. Aynı şekilde, siz de aile bağlarınız nedeniyle, aileden çalışanları istismar etmemelisiniz.

5-Çalışanların terfi ettirilmesi performanslarına göre yapılmalı, akrabalık bağlarına göre değil.

6-Mesai yapmayan aile üyelerine maaş vermeyin. Kardan pay vermek ayrı bir şey.

7-Şirketinizde neler oluyorsa, bilinmesi gereken ne varsa, bunu sadece aile üyeleri değil, herkes bilmeli.

8-Yıllık kar dağılımları yapılmalı ve yılda 4 dönem şirketin mali durumu aile üyelerine rapor edilmeli.

9-Şirketin temel prensip ve kuralları olmalı ve bütün çalışanlar gibi aile bireyleri de bu kurallara uymalı.

10-Şirketinizin büyümesi ve kurumsallaşması için reklam ve marketing gibi unsurları sakın küçümsemeyin ve boşa para harcamak olarak görmeyin. Bu alana yatırım yapın.

11-Aile şirketlerinin en büyük avantajı kararların hızlı alınmasıdır, ancak siz yine de stratejik bir karar almadan önce, bunu çalışanlarınıza danışın. Şirket kurucuları genellikle her şeyi denetim altına alma eğilimindedirler, ancak karar alma konusunda esnek olmalı ve diğer çalışanların görüşlerinden de yararlanmalıdırlar.

12-Şirket kurucularında, şirketi kurmuş ve bir noktaya getirmiş olmanın verdiği psikolojiyle aşırı bir özgüven gelişmiş olabilir. Ancak bu durum, o kişiyi, sadece kendi sesini dinlemeye ve diğerlerinin fikirlerine kulak tıkama durumuna götürmemeli.Yeni fikirlere ve önerilere açık olmak gerekir.

13-Kendi alanınızda ilerlemek için o işin en iyisi olmak için çalışanlarınıza, onların sürekli eğitimine ve memnuniyetine önem verin. Çalışanlarınıza yatırım yapmaktan kaçınmayın.

14-Şirketi geleceğin daha rekabetçi iklimine hazırlayacak ve daha güçlü kılacak yatırımlar yapın.

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites