“Kazanıyorum Ama Bir Türlü Para Biriktiremiyorum” Diyenlere 8 Etkili Öneri 53

İyi bir kazancınız varsa, bunun bir kısmını mutlaka biriktirmelisiniz. “Ne yaparsam yapayım biriktiremiyorum, bende para biriktirme disiplini yok” diyorsanız, eksik kalan bir yönünüz olduğunu bilmelisiniz. Eksik olan bu yön de, finansal okuryazarlıktır. Pek ilgi çekici gelmeyebilir; ama bu yönünüz eksikse geliriniz sizi hiçbir şekilde tatmin etmeyecektir. Tüm maaşınızı bir ay boyunca harcıyor ve geriye hiçbir şey kalmıyorsanız, birazdan sizlerle paylaşacaklarıma kulak verseniz iyi edersiniz.

İşte “aslında kazanıyorum ama bir türlü para biriktiremiyorum” diyenler için etkili öneriler:

1.Finansal Okuryazarlığınızı Geliştirin

finansal-okuryazarliginizi-gelistirin

 

2.Araba Yerine Hisse Senedi Alın

araba-almak-yerine-hisse-senedi-alin

Para biriktiremeyen kişiler, bunun rahatsızlığını hissettikleri için, “para biriktiremiyorum, bari bir araba alayım da yatırım yapayım” diye düşünürler. Ama araba iyi bir yatırım değildir. Sıfır aldığınız araba marşına ilk basmanızla birlikte ikinci el piyasasına düşer ve değerini ilk günden kaybeder. Ama bir hisse senedi alarak 1 yılsonunda hem değer artışından hem de kar payı dağıtımından para kazanabilirsiniz. Sizce de arabadan daha karlı değil mi?

Günümüzde hisse senedi yatırımı yapmak için illa borsalarla haşır neşir olmanıza gerek yoktur. İnternetten kolayca hisse senedi alıp satabilirsiniz. Elbette yalnızca hisse senedi değil, altın, petrol, dolar gibi birçok enstrüman alıp satarak paranızı değerlendirmiş olursunuz.

3.Hayal Kurun

hayal-kurun

Albert Einstein hayaller üzerine; “Hayal gücü güç verir: Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin önizlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”

Hayal kurmak, sizi geleceğe bağlayan en önemli şeydir. Eğer bir hayaliniz yoksa yaşamak için de pek bir amacınız kalmamıştır. Herkesin bir hayali vardır ve bunun için çabalar. En basitinden daha güzel bir araba, ev, kıyafetler almak ister. Bu hayallerinizi büyük tutun. Paranızı bu hayaller üzerine biriktirme isteğiniz kendiliğinden gelecektir. Daha iyi büyük bir evde yaşamayı kim istemez veya daha lüks son model bir araba…

4.Birikim Motivasyonu

birikim-motivasyonu

Ben para biriktiremiyorum bahanesinden kurtulmak için kendinize bunun bir bahaneden başka bir şey olmadığına inandırın. Biriktiren insanlarla aranızda bir fark yok ve hayalleriniz, geleceğiniz için bunu yapmanız gerektiğini düşünün. Bu motivasyonu içinizde bulmak için kendinize küçük bir hedef koyun. Bu hedefe ulaşmak için çaba gösterin. Küçük hedeflerle başlamak her zaman daha motive edici olacaktır. Hedefinize ulaştıktan sonra da, kendinize küçük bir ödül verin. Daha büyük ödüller için daha büyük hedefler koymayı da ihmal etmeyin.

5.Kredi Kartıyla Biriktirmek

kredi-kartiyla-biriktirmek

 

Biraz ilginç gelebilir ama para biriktirememe sorununuz varsa kredi kartıyla buna bir çözüm bulabilirsiniz. Yapmanız gereken bankanıza gitmek ve bu durumdan bahsetmek. Daha sonra her ay düzenli olarak bir miktar kredi kartınızdan otomatik olarak birikim hesabınıza kesilecektir. Bu şekilde siz farkına varmadan para biriktirmiş olacaksınız.

6.Kendiniz İçin Doğru Yöntemi Araştırın

kendiniz-icin-dogru-yontemi-arastirin

 

Para biriktirmenin birçok teşvik edici yöntemi vardır. Bu yöntemlerden birisi mutlaka sizin derdinize deva olacaktır. Doğru yöntemi ararken de, her yöntemi en azından 1 ay kadar denemek size iyi bir deneyim olacaktır. Belki de bu şekilde hiç beklemediğiniz bir birikiminiz bile olabilir.

7.Emeklilik için Hesap Açın

emeklilik-icin-hesap-acin

 

Emeklilik herkesin hayalidir. Bu nedenle bir emeklilik hesabı açarak bu hesaba para yatırmak da sizin için iyi bir birikim yöntemi olacaktır. Bireysel emeklilik hesapları, ülkemizde henüz tam olarak ilgi görmüyor. Ama oldukça geç yaşta emekli olacak kişilerin bu konuda biraz bilgi sahibi olmasında fayda var. Çünkü emeklilik yaşınızı beklemeden hayallerinizi gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.

8.Kararlı Olun

kararli-olun

Genellikle bir işi yapmak için inatlaşmak ve şartlandırmak iyi sonuçların alınmasına yardımcı olabilir. Hele ki inatçı bir kişiyseniz, para biriktirmek için gerekli adımı atabilirsiniz. Para biriktirmeniz gerektiğine kendinizi hazırlayın ve her ne olursa olsun, her maaşınızı aldığınız zaman kenara belli miktarı atacağınıza şartlanın. Bunu bir süre yaptıktan sonra kendiliğinden devam ettiğini göreceksiniz.

Para biriktirme disiplinine sahip olmadığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ama bu tamamen sizin elinizde olan bir konudur. Siz kendinizi para biriktirmeye ne kadar hazırlarsanız, o kadar başarılı olacaksınız. Farklı yolları deneyin ve asla vazgeçmeyin. Birikim yaptığınız zaman elinize geçeceklerin hayalini kurun ve kendinize gerekli motivasyonu verin.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites