Metabolizmayı Güçlendirmenin 5 Yolu 2

Yemek yediğinizde hormonlar bedeninize bu besinle ne yapacağını söyler; depolasın mı yoksa yakıt olarak mı kullansın. Siz egzersiz yaptığınızda hormonlar bedeninize nasıl hareket edeceğini ve enerji depolarını nasıl harcayacağını söyler. Hormonlar kilo vereceğin ya da alacağına ilişkin neredeyse her aşamayı kontrol eder. Metabolizmamızı güçlendirmenin en etkili yolu hormonlarımızı aktive etmektir. Hormonları aktive ederken metabolizmamızı güçlendirir ve bu çalışmaları yaşamımıza dahil ederek yaşam kalitemizi arttırabiliriz.

1-Sağlıklı Beslenme

 

beslenme

Rafine ve işlenmiş yiyeceklerin içindeki katkı maddeleri tüm hormon dengemizi bozar. Bu tür yapay maddeler İnsülin fazla salgılamamıza neden olup Tiroid hormonlarımızı negatif şekilde etkiler. Doğal ve organik ürünlerle beslendiğimizde hormonlarımızda dengeli çalışmaya başlar.

2-Egzersiz

egzersiz

En azından 30 dakikalık doğa yürüyüşünün bile Kortizol hormonunuzu baskılarken gün içindeki stresinizi kontrol altında tutmanıza fayda sağlayacaktır. Egzersiz sırasında salgılanan Endorfin hormonu kendimizi daha zinde ve mutlu hissetmemize yardımcı olacaktır.

3-Uyku Kalitesi

uyku

6-8 saat arası sessiz ve karanlık ortamda uyku uyuduğumuzda gençlik hormonu Melatonin çalışmaya başlar. Aynı zamanda yağ yakma hormonu olarak da bilinen Leptin hormonu yine uyku sırasında devreye giren bir hormondur.

4-Dinginlik(Yoga,Meditasyon, Nefes Egzersizleri, vb.)

meditasyon-2015

Kendi içimize döneceğimiz nefes egzersizleri, meditasyon çalışmaları, dua ritüelleri Dopamin ve Serotonin seviyemizi yükseltir, Kortizol hormonunu ise düşürür.

5-Yemek Yediğimiz Ortamın Enerjisi

Group Of Friends Enjoying Meal outdoorss

Farkındalıkla yemek yememiz, yani yemek yediğiniz ortamların sakin, pozitif olması yediğiniz besin kadar önemlidir. Unutmayın ki yemek yediğiniz sırada bilinçaltınız ve tüm algılarınız dışsal etkilere açıktır.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites