Neden Strese Gireriz? 0

 

Her insan günün, haftanın belli zamanlarında stresli olduğunu hisseder. Bazı zamanlarda o kadar çok işimiz, sorumluluğumuz ve sağlık problemlerimiz olur ki, bunun üstesinden gelemeyeceğimizi hissedebiliriz. Bu zamanlarda hasta, bitkin ve üzgün hissederiz. Peki neden strese gireriz?

  • İşimiz çoğunlukla strese girmemize sebep olabilir. Uzun saatler çalışmak, yapmamız gereken işler, sorumluluklarımz ve geçim derdi strese girmemiz sebep olabilir.
  • Aşk hayatımızda yaşadığımız değişiklikler, kaybetme korkusu  ve üzüntüler strese girmemize sebep olabilir.
  • Hayat kalitemiz, beslenme düzenimiz strese girmemize sebep olabilir. Sağlıksız beslenmenin strese sebebiyet vereceği bilim adamlarınca kanıtlanmıştır.
  • Aile içi ilişkiler strese sebebiyet verebilir, aile fertleri ile yaşanılan problemler günlük hayatımızda stres yaşamamıza sebep olabilir.
  • Sosyal ortam çoğunlukla strese sebebiyet verebilir. İnsanların size karşı olan beklentileri, sosyal ortamda kabul edilme isteği ve kişilerin birbirleri ile karşılaştırılmaları strese sebebiyet verebilir.
  • SINAVLAR. Günümüzde belli bir noktaya ulaşabilmek için, bir sürü sınava girmemiz gerekiyor. İlköğretim, lise, üniversite ve hatta lisans sonrasında sınavlara girerek yer edinebiliyoruz. Bu durum maalesef, insanların psikolojisini etkileyen bir etmen.
  • Hormonlar strese girmemize sebebiyet verebilir. Gelişme çağında kadın ve erkekler stres ile karşı karşıya gelebilir. Hamilelik döneminde kadınların çoğunlukla strese girdiği gözlemlenmiştir.
0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites