Oculus Rift Nedir? 97

2014 yılında son tüketicilerin kullanımına sunulması beklenen cihazın geliştirici versiyonları şu an dağıtımdadır ve pek çok yazılım geliştiricisi ve teknoloji meraklısı, cihazın Kickstarter kampanyasına vermiş oldukları destek sayesinde, cihaz henüz piyasaya çıkmadan Developer Kit’ine sahip olmuşlardır.

2014’ün Mart ayında Facebook cihazın yapımcısı olan Oculus VR şirketini 400 milyon dolar nakit, 23.1 milyon adedi hisse senedi olacak şekilde toplam 2 milyar dolar ödeme yaparak satın almıştır.

Bu satın almanın ardından Minecraft’ın yapımcısı Notch daha önceden oyuna Oculus Rift desteği geleceğini duyursa da bundan vazgeçmiştir.

Kickstarter kampanyası

Cihaz adından ilk olarak Kickstarter sitesinde yaptığı kampanya ile söz ettirmiştir.

1 Ağustos 2012’de başlayan kampanya, kısa sürede pek çok insanın ilgisini çekmiş ve 4 saat gibi kısa bir sürede hedeflenen 250 bin dolarlık hedefini geçmiş, 36 saatte ise milyon dolar barajını aşıp, kampanya sonuna kadar 2 milyon 437 bin 429 dolar toplamayı başarmıştır.

Bu kampanyaya 300 $ ve üzerinde bağış yapanlara birer adet Oculus Rift Developer Edition gönderilmiştir. Bu ön siparişler 2013 Mart ayından itibaren gönderilmeye başlanmıştır.

Teknoloji

Oculus Rift’in en önemli özelliklerinden biri, daha önceden var olan VR (Sanal Gerçeklik) teknolojilerini bir adım öteye taşıyıp, ucuzlamış donanım fiyatları sayesinde bu teknolojileri son kullanıcının hizmetine sunabilecek olmasıdır. Daha önceden yaygın kullanım için düşünülemeyecek bu tür cihazlar, akıllı telefonlar ve benzeri cihazların oldukça yaygınlaşmasıyla doğru orantılı olarak düşen donanım fiyatları ile birlikte, son kullanıcılar için de erişilebilir olmuştur.

Donanım

Rift, iki adet 7inch’lik LCD displayin insan gözünün görüş açısını taklit eder bir biçimde kafaya takılabilir bir sistemde birleştirilmesinden meydana gelen bir cihaz. Cihazın ağırlığı şu anki donanım özelliklerine göre 370g (kontrol ünitesi hariç). Cihazda kulaklık veya hoparlör bulunmamaktadır, kullanıcılar kendi tercihleri kulaklık kullanmakta özgürdürler.

Cihazda HDMI ve DVI çıkış portları (şu an için) kontrol ünitesinde bulunmaktadır.

Yazılım

Rift ile çalışması için bir yazılımın özel olarak bu cihaza yapılandırılması gerekmektedir. Oculus firması, bunun için bir SDK geliştirmektedir. Gelecekte piyasaya sürülecek pek çok oyunun doğrudan Rift’e uyumlu şekilde piyasaya çıkması beklenmektedir.

Kullanıcı sürümü ve piyasaya çıkış tarihi

Cihazın son kullanıcı sürümünün Oculus Rift 2.0 adıyla piyasaya sürülmesi beklenmektedir ama net bir çıkış tarihi bilinmemektedir.

Kaynak : Wikipedia

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites