Oruç Tutma Vergisini Duymuş muydunuz? 91

Oruç tutma vergisi denilen şey, oruç tutanlara verilen erzaklarla ilgili bir durum. Konuyu daha ayrıntılı bir şekilde anlatmak gerekirse; Ramazan ayında oruç tutan işçiler işyerlerinde doğal olarak yemek yemiyor. Bu durumda yedirilmeyen yemeğin yerine ya nakit olarak yemek parası ya da temel gıda maddelerinden oluşan bir erzak paketi veriliyor.

Verilen bu erzak bedeli veya yemek paraları “ücret” olarak kabul ediliyor. Yani hem gelir vergisine hem de damga vergisine tabi tutulması gerekiyor. Ödenen bu yemek paraları veya verilen erzakın bedeli işçinin o ayki maaşına eklenerek, artan oranlı tarifeye göre gelir vergisine tabi tutuluyor.

Ancak oruç tutmayan işçilere, işyerinde verilen yemeklerin bedeli hiçbir vergiye tabi tutulmuyor.

Bunların dışında oruç tutanlara eğer alışveriş çeki verilirse bu, KDV dahil “ücret” olarak kabul edilip; GVK Madde 40/1’e göre gider olarak yazılıyor.

Bu vergilerin diğer bir şekli de Ramazan ziyafetleri olarak karşımıza çıkıyor. Ancak burada durum biraz farklı.

Ramazan ayı boyunca birçok firma ve şirket çalışanlarını, müşterilerini, yakın çevresini bir araya getirerek iftar yemeği verir. Güzel vakit geçirmek ve motivasyonu artırmak için yapılan bu organizasyonlar gayet güzel düşünülüyor. Fakat, sorun yemeklerin bedeli olarak yapılan ödemelerden alınan faturaların, defterlerine gider olarak kaydedilmesinde yatıyor.

Bir şirketin defterine gider olarak yazacağı harcamaların, ticari kazancın elde edilmesi ve sürdürülmesi ile ilgili olması gerekiyor. Bu noktada ilgili kurumların dikkatli olmasında fayda var.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

One thought on “Oruç Tutma Vergisini Duymuş muydunuz?

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites