Osmanlı Mutfağı ve Osmanlı Yemek Kültürü 71

Osmanlı Saray Mutfağı; Orta Asya, Balkanlar, Orta Doğu (İslam dünyası), kısmen Akdeniz ve Avrupa yemek kültürlerinin harmanlanmasından oluşan geniş bir yelpazeye sahiptir. Sözü edilen kültürün geçmişte en şaşaalı biçimde hüküm sürdüğü mekân ise Osmanlı sarayıdır. Bu yüzden, saray mutfağı, geleneksel Osmanlı mutfak kültürünün üst düzeyde değerlendirildiği bir mekân olarak karşımıza çıkmaktadır.

Osmanlı Mutfağının gelişimi Fatih Sultan Mehmet döneminde gerçekleşmiştir. Ege kıyılarının alınmasıyla mutfağa balık, zeytinyağı, dolma, sarma ve sebze yemekleri girmiştir.Osmanlı mutfağında çorbanın, pilavın ve koyun etinin önemi büyüktür.Yemeğe eşlik eden temel madde ekmektir ve yemeklere tat verici olarak başta soğan kullanılır bunun dışında maydonoz, nane, karabiber, pulbiber, kimyon diğer tat verici besinlerdir.Tahıl ve sebzelerin büyük bölümünün kuşbaşı et veya kıyma ile kullanılması da Osmanlı mutfak kültüründe önemli yer alır.

Ramazan bayramları, düğün,sünnet gibi kutlamalarda ziyafetler oldukça güzel geçerdi. Bu ziyafetlerde menü genellikle çorba, pilav, köfte, baklava, lokma, kadayıf ve sütlü tatlı çeşitleri yer alırdı.

Osmanlı mutfağının bir diğer özelliği ise et yemekleriydi özellikle koyun etinin mutfakta ayrı bir yeri vardı. Salça, sarımsak  ve soğanla tatlandırılan et yemekleri uzun süre ateşte büyük kazanların içinde pişirilirdi. Sebze yemekleri içinde başı fasülye çekmekte bunun dışında patlıcan, ıspanak, kabak, enginar, lahana, kereviz başlıca sebze yemeklerini oluştururdu.Osmanlı mutfağında pilavın birçok çeşidi görülmektedir sadece pirinçten değil bulgur ve kuskustanda pilavlar yapılırdı.Osmanlıda en önde gelen tatlılardan biri baklavadır. Bunun dışında sütlü tatlılar; sütlaç, muhallebi, keşkül, ve güllaç oldukça önemli yere sahipti.Tatlıların içinde aşurenin ayrı bir önemi vardı yaklaşık kırk çeşit malzemeden yapılan bu tatlı kazanlarda sureler ve ilahiler eşliğinde yapılarak halka dağıtılırdı. Ayrıca doğum ve ölümlerde askere giden ve okula başlayanlar için helva yapılırdı.Osmanlı mutfağında başlıca içecekler; Şerbet, türk kahvesi, ayran ve şuruptur.

Osmanlıda Yemek Kültürü

Osmanlı ileri gelenlerinin sofrasında yemek sırasında konuşulmaz, sohbet edilmezdi. Mümkün olduğunca erken yemek yemeye bakılırdı.Kaşık ele alındığı vakit başka bir şeyle ilgilenilmezdi. Bu durum normal sofralarda da görülmekteydi. Karnı doyan Allah’a şükür diyerek kalkardı. Konaklarda hiç tanınmayan misafir bile sofraya gelse yadırganmazdı buyur edilirdi. Yemek yenilirken de büyüklerin sofrasında yahut misafir olunan yerde ev sahibinden önce yemeğe başlamak saygısızlık olarak görülürdü.

Sofra genellikle yere sofra örtüsünün üstüne kurulurdu ve kişiler minderlere oturarak örtüyü de üzerlerine çekerek sofraya otururlardı. Sofrada bulunan yemekler çoğunlukla o hanede yaşayan bayanlar tarafından yapılmıştır. Ekonomik durumu iyi olmayan aileler yemek tercihlerinde daha çok tahıllardan oluşan yiyecekleri seçerlerdi

 

 

Kaynak; Vikipedia,www.sabah.com.tr,www.osmanlimutfagi.com

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites