Oy Ve Ötesi Nedir Ve Ne İş Yapar ? 66

Seçimlerde hile konusu geçmişten bu yana sıkça anılan bir konu olsa da, son yerel seçimlerde birkaç ilde sayımda sıkıntı yaşanması, hatta bazı illerde itirazlar sonucu seçimi kazananın değiştiğini bile gördük. Tüm bunlar öğretti ki dışarıdan oy verip gitmek yeterli değil, sandığa sahip çıkmak da gerekir.

Bu nedenle son birkaç yıldır akın akın büyüyen bir dernek var, Oy ve Ötesi derneği. Bu seçim için sloganları da çok güzel: Oyunu seven saysın!
Oy ve Ötesi en çok kendini son yerel seçimlerde kendini gösterdi. Kağıthane ve Yalova seçimlerinin sonuçlarına gönüllüleri doğrudan etki yaptı ve gönüllülerin fark ettikleri usulsüzlük sonucu sadece İstanbul’da sandık görevlileri için 20 ceza davası görülmekte.

Oy ve Ötesi bir sivil toplum kuruluşudur, gönüllüler seçimlerde müşahitlik yaparlar ve resmi geçerliliği olan sandık tutanaklarını elde ederler. Bu tutanaklar bir havuzda toplarlar ve ardından YSK’daki sonuçlarla kıyaslanır. Bir aksilik durumunda mağdur parti ve partilere durum iletilir. Aynı zamanda sandık başındaki seçim usulsüzlüklerine karşı gönüllü mobil avukatlar da olacaktır, müşahitlerin bildirimi üzerine derhal sandık başına gelip tutanak tutacaklardır.

Oy ve Ötesi gönüllüleri Özgür İnam ve Müge Murat nasıl organize olduklarını ve çalışmalarını Kanal D programı 5N1K’da Cüneyt Özdemir’e anlattılar!

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites