Rakamlarla Çanakkale Savaşı ve I. Dünya Savaşında Osmanlı İmparatorluğu 2

Çanakkale Savaşı 1915-1916 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu ile Müttefik Kuvvetleri Arasında Gelibolu Yarımadasında geçen kara ve deniz muharebesidir.Kara ve Deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermişlerdir.Osmanlı İmparatorluğu, Çanakkale Savaşı’ndan zaferle çıksa da, I.Dünya Savaşı boyunca çok ciddi askeri ve sivil kayıplar yaşamıştır.

Çanakkale Savaşı ve I.Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu’na İlişkin Rakamlar;

Çanakkale Savaşları’na yüzbinlerce asker katıldı.Müttefiklerin Çanakkale kıyılarına yığdığı asker sayısı toplamda 489 bindi.

anzaklar_cikartama

Türk kuvvetleri en yüksek sayıya Ekim 1915’te ulaştı ki o andaki sayı 310 bindi.Osmanlı İmparatorluğu I.Dünya Savaşı’na 2 milyon 873 bin askeri seferber ederek girdi.

Turk_askeri

Müttefik ordularından 45bin asker hayatını kaybetti.(İngiltere 21 bin 255, Fransa 10 bin, Avustralya 8bin 709,Yeni Zelanda2 bin 701, Hindistan 1.558, NewFoundland 48)

anzac_soldier

Müttefik yaralıların sayısı 150 binden fazlaydı.

anzak askeri yarali

Cephede hayatını kaybeden Türk askerlerinin sayısıysa 57 bin 500′ dü.

oluler_Ateskesten_sonra

Çanakkale Savaşında Türklerde yaralı sayısı 200 bin civarındaydı.Osmanlı İmparatorluğu’nda genel olaraka I.Dünya Savaşında toplamda 303 bin asker bir daha savaşamayacak şekilde yaralandı.

hastane

Osmanlı İmparatorluğu I.Dünya Savaşı sona erdiğinde 57 bin askerinin akıbeti hiç bir zaman belirlenemedi.145 bin askeri esir düştü.Firar edenler ve kayıplarla birlikte yaklaşık 500 bin asker, ordu kayıtlarından silindi.

osmanli_askerleri

Çanakkale Savaşı’nda çoğu hastalıklardan dolayı hastanelerde ölenlerin sayısı 21 bindi.Osmanlı İmparatorluğu genel olarak yaklaşık 466 bini sefer sırasında ya da salgın hastalıktan 771 bin asker hayatını kaybetti.Osmanlı ordusunun toplamda savaş kaybı böylece 1 milyon 777 bine yükseldi.

sıhhıye

 

Savaş sırasında yaşanan isyan ve tenkil hareketleri, işgal edilen bölgelerde yaşanan kıyımlar sonucunda 1 milyondan fazla sivil Osmanlı yurttaşı hayatını kaybetti, bir o kadarı yoksulluk ve salgın hastalıklar ortasında eriyip gitti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites