Sağlıklı Bir Cilt İçin Ne Tüketmeli? 1

Suyun Cildiniz İçin Ne Gibi Faydaları Vardır?
Su içmek, cildinizi korumanız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Su, cildinizi nemli tuttuğu gibi — kırışıklıkların ve çizgilerin daha az farkedilmesini sağlar. Aynı zamanda hücrelerinizin besinleri almasını ve toksinlerden arınmasına, ve de kan dolaşımına yardımcı olur, cildinizi canlı tutar. Tavsiye edilen miktar ise günde 8 bardak su, ancak o kadar fazlasına ihtiyacınız kalmayabilir. Meyveler, sebzeler, meyve suları ve süt içerisinde bulunan sular da bu rakama dahildir.

 

Suyu mümkün olduğunca cam şişe veya bardaklarda için. Plastiğin içinde bulunan BPA suyun pH oranını düşürür ve faydasını azaltır.

Cildiniz İçin Selenyum

Bu mineral, cildinizi serbest kökleri toplayan hücrelerden korumanıza yardımcı olabilir. Serbest kökler, cildinizde yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklara, cildinizin kurumasına, doku zedelenmesine ve muhtemelen bazı hastalıklara yol açar. Selenyum cilt kanserini bile önleyebiliyor. Selenyum’u brezilya cevizinden, düğme mantarından, karidesten, kuzudan, ve levrek, morina, pisi balığı, ton balığı, ve somon gibi balık çeşitlerinden alabilirsiniz. Aynı zamanda pişmiş et, az yağlı hindi, istridye, sardalya, yengeç, brokoli, ıspanak, yumurta  ve tam tahıllı makarnalardan da Selenyum alabilmek mümkün.

s

Sağlıklı Hücreler için Antioksidanlar

Antioksidanlar serbest kök hasarlarını yavaşlatmak ve önleyebilmek için oldukça önemliler. Antioksidanları her çeşit yiyecekte bulabilirsiniz, özellikle küçük ve sulu meyveler (çilek, dut, frenk üzümü vb.), domates, kayısı, pancar, kabak, ıspanak, tatlı patates, mandalina, biberler ve fasulye gibi renkli meyve ve sebzelerden temin edebilirsiniz

Cildinizin Onarımı için A Vitamini

Hiçbirimiz kuru ve pullu bir cilt istemeyiz. O yüzden portakal, havuç veya bir kavun dilimi kapın. İçerilerinde yüklü miktarda A vitamini bulunmakta. A vitaminini aynı zamanda yapraklı yeşilliklerde, yumurtada ve süt ürünlerinde de bulabilirsiniz. İçerisinde A vitamini bulunan bir cilt ürünü kullanıyorsanız, kırışıklıklarınız ve kahverengi lekeleriniz daha iyi görünüyor olabilir. Retinoid adı verilen bu ürünler, akne problemleri veya başka cilt rahatsızlıklarında verilen yaygın bir tedavi yöntemidir.

k1  c  e

Cildinizin Korunması İçin C Vitamini

C vitamini ise cildinizin dış etmenlere karşı korunmasında yardımcı olur. Cildinizin sıkı kalmasını sağlar. C vitaminini alabilmek için kırmızı biber, turunçgiller, papaya, kivi, brokoli, yeşiller, ve brüksel lahanasını tercih edebilirsiniz.

v

Biraz Sağlıklı Yağlar Edinin

Omega-3 ve omega-6 yağları, cildinizin doğal yağ bariyerinin yapımına ve cildinizin kurumasına veya lekelenmemesine yardımcı olur. Bu gibi temel yağ asitleri cildinizin daha yumuşak ve genç gözükmesini sağlar. Bunları zeytin ve kanola yağlarından, keten tohumundan, cevizden, ve somon, sardalya ve uskumru gibi soğuk su balıklarından elde edebilirsiniz.

o

Bir Bardak Dolusu Antioksidan – Yeşilçay

Yeşil çay, cildiniz için bulabileceğiniz bir sihirli iksire en yakın şey. Yeşil çay, cildinizde oluşabilecek kızarıklıkları durdurmakta, DNA hasarlarını yavaşlatmakta, ve hatta güneş ışınlarının cildinizi yakmasını engellemeye yardımcı olur. Yeşil çayı bir çok kozmetik ürünün içerisinde bulabilirsiniz, fakat neden direk kaynağına gitmeyesiniz ki: Yeşil çay için!

y

Kaynak: Yedi70

 

 

 

 

 

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites