Siyahilerin unutulan sanat tarihi için proje başlatılıyor 0

İngiliz kamu koleksiyonlarında tutulan siyahi sanatçılara ait yüzlerce eser, 20.yy sanatına güçlü etki eden gizli hikayelerini ortaya çıkarmak amacıyla katagorize edilecek.

Çok sayıda sanatçı ve araştırmacıdan oluşan bir grup gelecek üç yıllarını müze ve sanat galerilerini didik didik ederek Afrika ve Asya kökenli sanatçıların toparlayarak Marcel Duchamp’tan Barbara Hepworth’e pek çok sanatçıyı etkileyen akımın gizli kalmış tarihinin parçalarını bir araya getirecekler.

Bu hafta başlatılacak 700 bin euroluk proje, Londra Sanat Üniversitesi liderliğinde yürütülecek ve araştırmacılar modern hareketleri şekillendiren en az 300 eserden oluşan bir veri tabanı oluşturmak amacıyla, ulusal müzeler dışında hastaneler, tarihi binalar ve belediye galerinde de iz sürecek.

İngiliz sanatçı ve akademisyen Sonia Boyce planın başkanlığı yürütecek. Proje aynı zamanda sanatın bir ırkı olduğu düşüncesini oluşturan döngüyü kıracak ve siyahi sanatçıların sanat tarihindeki önemini vurgulayacak.

University of Arts London’dan profesör ve araştırma lideri Sonia Boyce

Boyce İndependent gazetesine verdiği röportajda “Bir çok sanatçı ırkla ilgili tartışmalar tarafından çevrelenmek istemiyor. Geçmişe baktığımızda çağdaşlarıyla birlikte gününün sanat hareketlerini şekillendiren bir çok siyahi sanatçı var. Hatta siyahi sanatçılar olmasaydı, modernizm de olmazdı… Bu artistleri etnisiteleriyle tanımlamak zorunda olmamız aslında bir paradoks ama biz bu döngüyü kırmazsak bu sessizlik devam edecek. Bu yüzden 20.yy sanatının geniş bir parçasını oluşturan bu sanatın hikayesine dair bir bilincin temellerini oluşturmak istiyoruz.” diyor.

Siyahi Sanat ve Modernizm (Black Artists and Modernism) başlıklı bu proje Londra’da kendisine bağlı dört galerinin bulunduğu Tate Müzeler Kurumu tarafından da destekleniyor.

Proje lideri Boyce’a göre, geçmiş 100 yıl boyunca İngiltere’de yaşamış ve çoğu Güney Afrika ve Filipin asıllı en az 30 sanatçının eserlerinin tamamlanarak koleksiyon oluşturulması bekleniyor.

Modern sanat hareketlerine şekil vermiş üç sanatçı:

Frank-Bowling-studio

Frank Bowling, Guyana asıllı ressam bir polis babanın ve terzi anneniz oğlu. İngiltere’nin savaş sonrası en seçkin ressamlarından biri olan ve Kraliyet Sanat Koleji’nde eğitim gören 1936 doğumlu Bowling’in başlıca eserleri, Oddysseus’s Footfalls, 13th Hour, Mirror ve The Staircase. Sanatçının her biri oldukça ünlü eserleri New York Metropolitan Museum of Art and Museum of Modern Art ve Londra Tate Gallery’de görülebilir.

 

altehamcnish

Althea McNish, İngiltere’nin uluslararası çapta tanınan ilk siyahi tekstil tasarımcısı. McNish doğduğu yer olan Trinidad ve Tobago’dan 50’li yıllarda İngiltere’ye geldi. Liberty and Heals dahil bir çok şirketle çalışan sanatçı tropikal esintiler taşıyan cesur tasarımlarıyla tanınıyor.

 

Ronald-Moody-Sculptor-by-Bonita-Jamaica

Ronald Moody, Jamaika doğumlu heykeltraş. Moody 20’li yıllarda dişçilik eğitimi almak için geldiği Londra’da sanata yönelerek döneminin önde gelen heykeltraşlarından biri oldu. Eserleri bugün Londra’da National Portrait Gallery ve Tate Britain’de ayrıca National Gallery of Jamaica’da görülebilir.

 

Kaynak: haberver.com

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites