Tanrı İnancı ve Din Kavramı 92

Tanrı’nın varlığına ilişkin arayışlar, insan-Tanrı arasındaki ilişki boyutu ve yüklenilen sorumluluklar gibi konular, çağlar boyu bireylerin temel ilgi alanları kapsamında yer almıştır. Her ne kadar bazıları Tanrı’ya inanmadıklarını ve dinsel olgulardan etkilenmediklerini iddia etseler de insan fıtraten, evrende her şeyin üzerinde bir gücün varlığını kabullenmeye ve bu güce itaat etmeye meyillidir.

samanizm-22

Bu eğilim çoğunlukla, tabiat güçleri ve olayları karşısında ki acziyete bağlı olarak mutlak bir gücün varlığını somut bir düzlemde arama şeklinde kendini gösterebilmiştir. Henüz yeterli olgunluğa ulaşamayan insan, güneşi, ayı, yıldızları yahut ağaçları, Tanrı olarak tanımlamış ancak güneşin batması,  ayın yok olması, ağacın yaprak dökmesi gibi değişimleri gözlemlediğinde bunların Tanrı olamayacakları hususunda fikir geliştirebilmiştir. İnsana göre Tanrı, her şeye gücü yeten, koruyan, yardım eden, isteklerine cevap veren yegâne güç olmalıdır. O, her dönemde Mutlak bir gücün varlığını hissetmek istemiştir.

vaftiz

Yaratılışından gelen yüce bir kudretin varlığını kabul etme eğilimi yanında, Tanrı’nın görevlendirdiği peygamberler ve bunların ilettikleri emir ve yasaklar bütünü de sahip olunması gereken reel anlamdaki Tanrı anlayışının oluşmasını mümkün kılmıştır. Ancak doğaldır ki böyle bir güç, bir şekilde insan hayatına müdahalede bulunacak, onun kulluk standardını tanzim edecektir. Kendisini, hatta tüm evreni yarattığına inandığı bir Tanrı’nın, hayatın her alanına müdahil olması makul ve kabul edilebilir bir durumdur.

Ağrı-Gerginlik-ve-Daha-Pek-Çok-Şey-İçin-Yoga-Pozisyonları

Bu müdahale şekli insana çeşitli öğretiler sunmalı bunlar neticesinde yaşamasını sağlamalıdır. Bu öğretiler neticesinde Tanrı-insan arası ilişkiler düzenlenecek ve insan fıtratının yegane ihtiyacı giderilecektir. Farklı sistemlerde ele alındığında Tanrı’nın bu öğretilerini insana göndermesi Onun üzerine gerekli olan bir davranıştır. Daha sade bir dille ifade etmek gerekirse Tanrı, insana varlığını haber vermeli ve onun bu yönde süre gelen arayışlarına cevap vermelidir.

bayram-namazi-nasil-kilinir-illere-gore-bayram-namaz-saatleri

 

 

 

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites