Unutulmaz Oyunlar 65

 

DOOM

Doom

1993 yılında id Software tarafından tasarlanmış, bir FPS, bilgisayar oyunu.

Piyasaya floppy disk formatında sürülmüş olsa da, internet erişiminin yaygınlaşması nedeni ile yaklaşık 50 milyon bilgisayara yüklendiği düşünülmektedir.

Sim City 2000

sc2k-b

Kendi kentimizi bilgisayar ortamında kurmamızı ve yönetmemizi sağlayan bir strateji-simulasyon oyunudur. İlk üç versiyonu Maxis, SimCity 4 ise Electronic Arts tarafından hazırlanıp piyasa sürülmüştür. SimCity 1989’den bu yana strateji türü oyun severlerin büyük oranda ilgi kapsamındadır.

Command and Conquer

maxresdefault

Command & Conquer(kısaca C&C) ya da Tiberian Dawn Westwood Studios tarafından geliştirilerek, Electronic Arts tarafından 1995 senesinde dağıtılan, bir gerçek zamanlı bir strateji oyunu.

Command & Conquer bilgisayar oyunları arasında büyük bir başarı sağlamış ve gerçek zamanlı strateji oyunlarının bilgisayar oyuncuları arasında ünlenmesinde büyük katkıda bulunmuştur. Command & Conquer, oyunun içeriği tek bir CD’ye kolayca sığabileceği halde birkaç CD üzerine yüklenen; böylece tek bir kopyayla birden çok oyuncunun birlikte oyun oynamasına imkân tanıyan ilk oyunlardan biridir.

Diablo

jEGh0XDY9ph6Q

Diablo (İspanyolca Şeytan) PC ve Macintosh için Blizzard tarafından 1996’nın Ekim ayında piyasaya sürülmüş, karanlık bir ortama sahip bir aksiyon-rol yapma oyunudur.

Çıktığı zamandaki bilgisayar oyunlarına kıyasla, elle çizilmiş bitmap grafikleri, kolay kavranan oyun yapısı ve yüksek oynanabilirliği ile firmaya ve oyun türüne büyük popülerlik kazandırmıştır. Öyle ki bilgisayar oyunları tarihinde az görünür bir şekilde başka bir firma Diablo’ya ek görev paketi (Hellfire, Sierra On-Line Entertainment Inc.) çıkarmıştır.

Starcraft

starcraft1

StarCraft (SC) (İngilizce: Yıldız zanaatı) Blizzard Entertainment tarafından piyasaya sürülen gerçek zamanlı strateji türünde, uzayda geçen ve üç ırkın savaşını konu alan bir bilgisayar oyunudur. Terran, Protoss ve Zerg isimli üç ırk mevcuttur. Irklar arasındaki denge çok iyi ayarlanmıştır. Oyunun strateji esnekliği, bir önceki benzeri olan Warcraft 2’ye göre daha geniş olan harita seçenekleri ile birleşince, uzun oynama süresi ve bol strateji seçeneği sunmaktadır.

Half Life

XO7v8cSyzb

Half-Life, Valve Software tarafından geliştirilen ve Sierra Studios tarafından; 19 Kasım 1998’te Microsoft Windows işletim sistemi için dağıtılmaya başlanan FPS-bilim kurgu tarzındaki video oyunu. Oyun 2001 yılında Gearbox Software tarafından PlayStation 2 için uyarlanarak 14 Kasım 2001’de piyasaya sürülmüştür.[1] Ocak 2013 tarihinde ise Mac OS X ve Linux işletim sistemlerine uyarlanmıştır.[2] Half-Life serisinin ilk oyunudur. Half-Life oyununda oyuncu, Dr. Gordon Freeman adlı yeni mezun bir kuramsal fizikçiyi canlandırmaktadır. Oyun, yanlış giden bir deneyin ardından Dr. Freeman’ın içinde bulunduğu Black Mesa’dan kaçışını konu almaktadır.

Unreal Tournament

Unreal_Tournament_GOTY_01_by_achrintist

Unreal müthiş bir oyundu ama Unreal Tournament, multiplayer FPS’ler için Quake kadar büyük bir devrim oldu. Geleceğin arenalarında, inanılmaz silahlar ile yapılan gladyatör maçları hala unutulmaz. Rakip takımı paramparça ederken bayrak kapmaca gibi oyunlar oynayan milyonlar bu oyunu asla unutamıyor. Ardarda öldürülen düşmanlar için bir maç spikerinin yorumlarını andıran “Killing Spree”, “Dominating”, “Unstoppable” ve “God-like” sözlerini kim unutabilir?

Star Wars Knights of the Old Republic

images.akamai.steamusercontent.com

Star Wars filmlerinin efsanesi genişletilmiş evren ile ileriye doğru uzanıyor. Peki ya geride ne var? İşte BioWare bu sorunun cevabı için filmlerden 4.000 yıl kadar öncesine, eski cumhuriyetin yıllarına döndü. Jedi ve Sithlerin mücadelesinin oldukça yoğun olduğu bu dönemde seçim size ait!

 

Championship Manager 2000-2001

tac

Championship Manager 1992 yılında piyasaya çıkan İngiliz yapımı bir bilgisayar oyunudur. Championship Manager (genelde “CM” veya “ChampMan” olarak kısaltılır) futbol takımı menajerliği simülasyonudur. Tüm zamanların en popüler oyunlarından biridir.

İki kardeş, Paul ve Oliver Collyer, bilgisayar oyunu sektörü henüz yeni gelişmeye başlarken, İngiltere`nin Shropshire ilçesinde yatak odalarında oyunun ilk halini kodlamışlardır. İkili daha sonra oyunu geliştirmeye devam etmek için Sports Interactive adlı şirketi kurmuştur. Yaşanan bölünmeden sonra Sports Interactive ve Collyer kardeşlerin Championship Manager serisinin geliştirilmesiyle ilgileri kalmamış, Seriye Football Manager oyunlarıyla devam etmişlerdir.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

One thought on “Unutulmaz Oyunlar

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites