Uzay ve Astronomi Hakkında 12 İlginç Bilgi 5

1.Uzay nerede başlar?

uzay-neden-karanliktir-10215

Uzay nerede biter bilinmez ama 2009 yılında Kanadalı bilim adamlarının yaptıkları araştırmada uzayın deniz seviyesinden 118 km yükseklikte başladığını hesaplamışlardır.

2.Kimlere astronot unvanı verilir?

astronot

Nasa, Dünya’dan 80 km uzaklaşabilen insanlara astronot unvanı veriyor.

3.Dünya’nın Güneş’e en yakın olduğu gün hangi gündür?

dünya ve güneş

Güneş’e yaklaşmanın yaz mevsiminde olduğunu ve sıcaklığın yükseldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sıcaklık Güneş’in yakınlığı ile ilgili değildir. Güneş ışınlarının geliş açısı ile alakalıdır. Bu durumda yaz aylarından bir gün olduğunu tahmin edenlerin düşünceleri tersine dönmüş olmalı.

Güneş’in, Dünya’ya en yakın olduğu gün 3-4 Ocak (Günberi) tarihidir. Fakat bu tarihte Güneş ışınları eğik açı ile geldiği için Dünyamızı ısıtamaz. 4-5 Temmuz (Günöte) tarihinde ise en uzak olduğu yerdedir. Fakat bu tarihte de Güneş ışınları dik açı ile geldiği için oldukça sıcak günler yaşamaktayız.

4.Kozmonotlar SSCB döneminde pompalı tüfekle uzaya gönderilirdi.

kozmonot

Sovyetler Birliği döneminde, insanlı uzay uçuşlarında kozmonotlara yarım tonluk bir boz ayıyı öldürebilecek güçte, namlusu kesilmiş bir pompalı tüfek verilirdi. Bunun nedeni uzay araçlarının Dünya’ya dönüşünde, Amerikalıların aksine okyanusa değil Sibirya’daki ormanlara inmesi ve burada kurt ve ayılarla karşılaşma tehlikesidir.

5.Dünya’nın Yörüngesinde 14.838 uzay çöpü bulunmaktadır

uzay_copluk_promo

 

6.Aya kontrollü iniş yapan ilk araç

Luna-9

3 Şubat 1966’da, Ay’a kontrollü iniş yapan ilk uzay aracı Sovyetler Birliği’nin Luna 9 uzay aracı oldu. Sovyetler’in Luna 2 uzay aracı 1959 yılında Ay’a çakılmıştı ama yine de Ay’a Dünya’dan giden ilk cisim unvanını almıştı.

7.Kozmik toz nedir?

This artist’s impression shows the disc of gas and cosmic dust around a brown dwarf. Rocky planets are thought to form through the random collision and sticking together of what are initially microscopic particles in the disc of material around a star. These tiny grains, known as cosmic dust, are similar to very fine soot or sand. Astronomers using the Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) have for the first time found that the outer region of a dusty disc encircling a brown dwarf — a star-like object, but one too small to shine brightly like a star — also contains millimetre-sized solid grains like those found in denser discs around newborn stars. The surprising finding challenges theories of how rocky, Earth-scale planets form, and suggests that rocky planets may be even more common in the Universe than expected.

Kozmik toz, uzayda var olan bir tozdur. Kozmik toz parçacıklarının çoğu boyutları 0,1 mikrometreye ulaşan az miktardaki moleküller topluluğudur. Dünya, üzerine düşen kozmik tozlarla her gün yaklaşık 100 ton ağırlaşmaktadır.

8.Ay nasıl kokar?

ay kokusu nasıldır

Ay’da yalnızca on iki kişi yürüdü ve bunlardan hiç biri özel uzay giysileri nedeniyle Ay’ı koklayamadı. Ancak Ay yüzeyinden kabine döndüklerinde yanlarında bu tozlardan bol miktarda sürüklüyorlardı. Astronotlar Ay’daki toprağın kara benzediğini, barut gibi koktuğunu ve tadının çok kötü olmadığını söylediler.

9.Uzay neden karanlıktır?

uzay neden karanlık

Uzay, Güneş ışığını renklerine ayırıp bunlardan birini yansıtacak kadar yoğun madde bulundurmadığı için siyah görünür.

10.Kuyruklu yıldızın kuyruğu her zaman Güneş’in aksi yönünde bakar

kuyruklu yıldız

Çünkü kuyruklu yıldızlar donmuş buz kütlelerinden oluşur ve Güneş’e bakan kısımdaki buzlar eriyerek arkalarında kuyruk dediğimiz su buharından oluşan izleri bırakırlar.

11.Uzaya ilk çıkan canlı nedir?

uzaya çıkan ilk canlı

Uzaya çıkan ilk canlılar hayvanlardır. 1957 yılında Rusların gönderdiği ‘Leika’ adında husky cinsi köpek uzaya çıkan ilk canlı unvanına sahiptir. 1958 yılında Amerikalılar da ‘Laska ve Benjy’ adlı iki fareyi uzaya göndermiştir. 1963 yılında Fransızlar ‘Feliette’ adlı bir kediyi ve 1969 yılında da Amerikalılar ‘Ham’ adlı bir şempanzeyi uzaya göndermiştir.

12.Zamanda yolculuk mümkün müdür?

kara delik

Yüzlerce teoriden birine göre, ışık hızından çok daha hızlı gidilebilirse zamanda geriye doğru yolculuk yapılabilir. Tıpkı Dünya’dan Güneş’in 8 dk önceki halini gördüğümüz gibi daha uzak mesafeye ışıktan daha hızlı gidebilirsek Güneş’in daha önceki hallerini görebiliriz. Kara delikler aracılığıyla paralel evrenlere geçmek ise bir başka teoridir.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites