Wi-Fi Bağlantınızı İyileştirecek 5 Tavsiye 92

Wifi dalgaları temelde sadece radyo dalgalarından oluşuyor. Yani bu cep telefonunuz veya radyo ile yakaladığınız elektromanyetik dalgaların aynısı. Ama wifi dalgaları oldukça kısa. Geleneksel türde olanlar sadece 12 cm uzunluğundadır. AM radyo dalgalarına kıyaslayın ki onlar yüzlerce metre uzunluğa sahipler. Sinyal modemden uzaklaştıkça daha da düşüyor. Genelde 45 metreden öteye gidemiyor. Sinyaller aslında duvarlar ve metal yüzeyler tarafından, emilip engelleniyor. Yani evde modeminizi koyduğunuz yer, sinyalin güçlü gelmesini büyük oranda etkiliyor.

1.Modeminiz merkezi bir  yerde olmalı

wifigiris

Modeminizin merkezi bir yerde olması demek her yöne eşit miktarda sinyal yayması demektir. Açık bir yerde olması önemlidir. Bir dolabın içine koyarsanız dolabın kapakları/duvarları sinyalleri emer. Görüş açısında olması avantaj sağlar. Evinizde en uzak mesafeyi gördüğünüz ve en fazla sayıda odayı gördüğünüz yer modeminizi koyabileceğiniz en iyi konum olacaktır.

2. Modem yerden yukarıda durmalıdır.

maxresdefault

Sinyaller yerde kullanılan bazı materyallerin içinden geçemez (metal,beton,dolgu maddesi vb.). Aynı zamanda çoğu modem dalgaları aşağıya doğru yayması için tasarlanmıştır. Modemi yere koyarsanız sebepsiz yere alt kata sinyal verirsiniz.

3. Modemin çevresindeki elektronik cihazlar modem sinyallerini karıştırır.

330_pt1_196

Tv, bilgisayar, mikrodalga fırın ve içinde motor olan diğer cihazlar modeminizin sinyallerini karıştırabilir. Modeminizi diğer elektronik cihazlardan  uzak tutmalısınız.

4.Modeminizin anten konumlarını düzenleyin.

330_pt1_195

Çoğu modemin iki anteni olur. En iyi konumlandırılma şekli birisini yatay, birisini de dikey olarak ayarlamaktır. Cihazlar, dahili antenleri modemle paralel oldukları zaman daha iyi çalışırlar. Bu yüzden laptopların içindeki  antenleri yataydır. Ama tablet ya da mobil cihaz kullanıyorsanız tutuş yönünüze göre değişebilir. Yani hem dikey hem yatay sinyalinizle, antenlerle en iyi paralel eşleşmeyi yakalama şansınız olacaktır.

5. WiFi ağınızı test ederek düzenleyin.

330_pt1_201

Eğer ağınızın iyi çalışmadığını farkederseniz, sinyal seviyenizi ölçebilirsiniz. Telefonunuz için pek çok uygulama bulunmaktadır. (wifi analyzer vb.) Bu programlarla göreceğiniz  -65 dbi değeri çok çok iyi bir değerdir. Ayrıca bu rakam -70 ve -90 arasında görünüyorsa modeminizin konumunu değiştirmenizde fayda var demektir.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites