Yeni Bir Alternatif – Menstrual Kap 79

Menstrual kap kadınların özel günlerinde kullandıkları kauçuk, termoplastik elastomer, lateks ya da silikondan yapılmış ufacık bir kap.

Regl döneminde vajinaya yerleştirilerek kullanılıyor. Tampon ve pedden farkı ise kanı emip içine hapsetmek yerine biriktirmesi. Farklı sertliklerde, en ve boylarda ve kolay kullanım açısından farklı şekillerde ayrıca tabii ki eğlence için farklı renklerde üretiliyor. Kullanılmadığında kendi küçük kesesinde muhafaza edilebiliyor, bazıları 1 yıl bazıları ise 10 yıla kadar kalitesini kaybetmeden yıkanıp temizlenerek tekrar tekrar kullanılabiliyor.

Kadınlar olarak aslında bu doğal döngüde her ay kullandığımız pedler ve tamponlarla hem kendi vücudumuza hem de doğaya zarar veriyoruz. Kullanılan ped ve tamponlar geri dönüştürülemeyen atıklar oluşturuyor. Ped kullanıldığında kanın havayla teması hızlıca bakteri üremesine, bu da koku oluşumuna neden oluyor. Üstelik bu bakteriler vajina florasını bozarak enfesiyonlara sebep olabiliyor. Bir başka konu ise sıklıkla pişik yapmaları ve gün içerisinde yaşattıkları tedirginlik hissi. Tamponlar bir nebze pedlerden daha iyi, kan havayla pek temas etmediğinden koku daha az oluşuyor, pedlere nazaran daha emici ancak onlar da vajina florasını bozuyor, üstelik çok çok düşük bir ihtimal olsa da toksik şok sendromuna neden oluyor. Ayrıca hem tamponlar hem de pedler, yapımında kullanılan yoğun ağartıcılar ve boyar maddeler nedeniyle sağlığımıza zararlı.

Kaplar kanın havayla temasını tamamen kesiyor, koku ve bakteri oluşumunu sıfıra indiriyor. Tamamen temizlenebilir elastik tıbbı malzemeden yapıldığı için içeriğinde sağlığa zararlı kimyasallar barındırmıyor, bakteri üremesine neden olabilecek bir yüzeyi bulunmadığı için vajina florasını bozmuyor, geniş kapasiteleri sayesinde sık sık değiştirmek gerekmiyor en yoğun günlerde bile 8 saate kadar çok rahat kullanılabiliyor, toksik şok sendromuna neden olmuyor. Kullanırken de oldukça güvenli, sızdırma yaptı mı, pantolonumda bir şey var mı, hissiniz kesinlikle olmuyor. Sanıyorum tek dezavanyajı kullanmaya alışması biraz zaman alıyor.

Gelelim nasıl kullanılıyor, öncelikle söylemeyilim ki fotoğraflarda olduğundan çok daha büyük gözüküyor ya da çok büyük boyutlu ürünlerin mi ürünlerini çekiyorlar bilemeyeceğim, elinize aldığınızda gerçekten de korkmanızı gerektirecek kadar büyük değil.

1. İlk şartımız temiz eller, yerleştirirken ellerimizi kullanacağız çünkü.
2. Sonraki aşama ise kabı daha küçük bir hale getirmek için katlamak. Çok çeşitli katlama yöntemleri var.

3. Sonra ise tampon yerleştirir gibi vajina içersine yerleştiriyoruz ve açıldığından emin olmak için hafifçe ittiriyoruz.

Çıkartmak ise oldukça kolay, ilk zamanlar altı yüzüklü modelleri tercih ederseniz parmağınızı takarak ve kendinizi gevşeterek ya da hafif bir ittirme hareketiyle kolayca çıkartabilirsiniz.

Çıkarttıktan sonra yeniden yerleştirmek için su ile yıkanması yeterli. Regl dönemi bittiğinde ise 5 dakika kaynatarak ya da dezenfektan, oksijenli su gibi ürünlerle temizlenip kaldırılıyor. Yalnız kimyasal malzemeler kullanılmışsa iyice durulamak lazım.

Tamponlar yıllardır Türkiye’de satılmakta ancak kadınların kaçı tampon kullanıyor, tampon kullanmaktan bile bu kadar imtina eden Türk kadını bu ürünü benimser mi? Bilemiyorum ancak ben yine de anlatmak, açıklamak, bilgilendirmek en azından insanlara farklı bir alternatif sunmak istedim. Bilmediğiniz şeyler kalmasın.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites