Yiyeceklerin Tadı Hepimiz İçin Aynı Mı? 0

Farklı yiyecekleri farklı tatlarda algılıyoruz ama örneğin yeşil elmanın tadı hepimiz için aynı mı?

Genlerimiz, yediğimiz yiyeceklerin tatlarını farklı algılamamıza sebep oluyor. Sonuçta bazılarımız makarnayı sade yiyemezken, bazılarımız hiç sevmiyor, geriye kalanlarsa nasıl, olursa olsun severek yiyor. Bunda bir grup gen rol oynamakta. Örneğin TAS2R19 geninin farklı varyasyonlarına sahipsek acı yiyeceklerden rahatsız olmayabiliyoruz. TAS1R3 adlı gen ise tatlılara düşkünlüğümüzü belirliyor.

Bazı insanlar da kolayca rastlanmayan bir tat alma becerisine sahipler ve tüm yiyeceklerin tadını en yüksek seviyeden algılıyorlar.Bu durum tat reseptörlerindeki bir anomali nedeniyle oluşuyor. Böyle biriyseniz, en lezzetsiz yemeğin bile harika olduğunu düşünebiliyorsunuz.

kapak

Tatları koku duyusuyla birleştirerek algıladığımız da düşünülürse, farklı zamanlarda aynı yiyeceğe ait tadı başka türlü tanımlayabiliriz. Çünkü beynimiz o yiyeceğin tadına dair bir veri oluştururken, buna nasıl koktuğunu da ekliyor.

Örneğin grip olduğumuzda kokulan almakta zorlanıyoruz ve bu da yiyeceklerin tadını algılamamızı zorlaştırıyor. Bu sırada aslında tadı aktaran kimyasallar değişime uğramamış olduğundan, tat algılayıcılarımız da değişmiyor. Değişen tek şey onun kokusunu yeterince ayırt edemiyor oluşumuz. Bir de şöyle bir gerçek var ki eğer gerçekten çok açsak yediğimiz her şeyin tadı, normalde olduğundan daha güzelmiş gibi geliyor

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites