Zengin olupta mütevazi yaşayan 5 insan 75

Popüler bir iş teorisine göre, çalışmaya başladığınızda tek amacınız sadece para kazanmak ise o işte başarılı olamayacağınız açıktır. Maaşı sizi tatmin etmese bile tutkulu olduğunuz işi seçmelisiniz. En sevdiğiniz işi seçmek, parayla sağlayacağınız mutluluğu size zaten getirecektir. Şüphesiz emek verdiğiniz şeylerin takdir edildiğini görmek, dünyadaki tüm paralara sahip olmaktan daha büyük bir servettir. Dünyanın en zengin insanlarından bazıları bu düşüncenin farkında. Bu yüzden onlar, savurganlık ihtiyacı hissetmiyor. Onlar yaptıkları işler ile gündeme gelmekten gayet mutlu görünüyorlar. Sizler için hazırladığımız listede, yaşam tarzıyla herkese örnek olan zengin insanları bulacaksınız.

5.David Cheriton

mutevaziligi-zenginliginden-once-gelen-david-cheriton

David Cheriton, Stanford Üniversitesi’nde bir profesör. Çeşitli teknoloji şirketlerine yaptığı yatırımlar ile tanınıyor. Cheriton kendisine başvuran 2 öğrencisine projelerini başlatabilmeleri için 100.000 dolar verdi. 1998 yılında en önemli yatırımlardan birini de yapmış oldu. Bu başlangıç Google’dır!

Cheriton şimdilerde milyar dolar üzerinde servete sahip, ama yine de güzel bir araba ya da büyük bir ev satın almayı istemiyor. O, insanların her zaman neden yeni şeyler satın almak istediğine anlam veremiyor. 30 yıldır aynı evde yaşayan profesörün bugünkü net serveti 2.8 milyar dolar değerindedir.

4.Ingvar Kamprad

mutevaziligi-zenginliginden-once-gelen-ingvar-kamprad

Ingvar Kamprad sadece 17 yaşındayken İsveç’te bulunan küçük bir kasabada IKEA’yı kurdu. IKEA, hepimizin bildiği gibi uluslararası alanda oldukça popüler bir mobilya mağzasıdır. Onun hikayesi ise çocukluk yıllarında başlar. Ingvar küçüklüğünden beri Stockholm’dan ucuz fiyata aldığı eşyaları kasabasına dönünce daha yüksek bir fiyata satıyordu. Şimdilerde 89 yaşında olan işadamı 3.3 milyar dolar servete sahip. Ingvar, şu yaşına kadar hep ucuz restoranlarda yemek yedi ve her zaman ekonomi sınıfında yolculuk yaptı.

3.Mark Zuckerberg

mutevaziligi-zenginliginden-once-gelen-mark-zuckerberg

Hemen hemen herkes Mark Zuckerberg’i tanıyordur. O sadece 30 yaşında olmasına rağmen, 33.4 milyar dolar net serveti ile dünyanın 15. zengini olarak sıralanmaktadır. Mark dünyanın en popüler sosyal ağ sitesi Facebook’u 4 kişi ile birlikte oluşturarak bu serveti elde etti. Ancak tüm paranın genç girişimcinin hayatında pek etkisi yoktur. O her gün aynı kapüşonlu üstlüğü ve gri tişörtü giymektedir. Mark’ın aldığı tek pahalı şey, 7 milyon dolara aldığı Kaliforniya Palo Alto’da bir evdi.

2.Warren Buffett

Warren Buffett, chief executive officer of Berkshire Hathaway, pauses during a television interview in advance of a charity lunch with a group led by Courtenay Wolfe, chief executive officer of Salida Capital, at Smith & Wollensky in New York, U.S., on Monday, Feb. 22, 2010. Buffett, a billionaire who pledged the bulk of his fortune to philanthropy, said the need for charitable giving is unending. Photographer: Daniel Acker/Bloomberg via Getty Images

Buffett mütevazı yaşamı ile bilinir. 72.7 milyar dolar net serveti ile dünyanın 3. en zengin adamı olarak sıralanıyor. İş ahlakı ve hayırseverliği ile tanınan Warren, son yüzyılın en başarılı yatırımcısı oldu. Warren, 50 yıl önce 31.500 dolara satın aldığı evde yaşamaya devam ediyor. Ne lüks bir yatı var ne de özel uçağı, hatta cep telefonu bile kullanmıyor. Warren 11 yaşındayken ilk yatırımını yaptı. Şimdilerde 84 yaşında fakat hala yatırım yapmaya devam ediyor.

1.Carlos Slim Helu

APA8133638-2 - 05062012 - WIEN - …STERREICH: ZU APA 411 WI - Der mexikanischen MilliardŠr Carlos Slim Helu, aufgenommen am 05. MŠrz 2012, in Skopje (Mazedonien). Die Telekom Austria soll nach einem Magazinbericht mit dem mexikanischen MilliardŠr einen neuen Gro§aktionŠr bekommen - Carlos Slim, der reichste Mann der Welt, halte Ÿber seinen Mobilfunkkonzern America Movil bereits Ÿber vier Prozent und sei auf dem Sprung, zweitgrš§ter AktionŠr mit knapp 25 Prozent Anteil zu werden. APA-FOTO: EPA/GEORGI LICOVSKI

Carlos Slim şu anda 77.1 milyar dolar net servetiyle dünyanın 2. en zengin adamı olarak sıralanıyor. Slim Meksika şirketlerinden çok sayıda hisse alarak servetini biriktirmiş, çok başarılı bir yatırımcıdır. İnsanlar ona “Meksikalı Warren Buffett” diyor. Slim, başarılı Grupo Carso’un sahibidir. Ama gerçekten maddi şeylere tutkun değildir. Abartılı harcamalardan kaçınır ve başarılarıyla mutlu olur. Son 30 yıldır sahibi olduğu mütevazı bir evde yaşıyor.

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites