Zika Virüsü Avrupa’ya Sıçradı 2

Güney Amerika’da büyük tehlike yaratan Zika virüsü Avrupa’ya da sıçradı. Yedi Avrupa ülkesinde virüsün görüldüğü belirtiliyor.
İsviçre’deki hastaların ise Zika virüsünü Haiti ve Kolombiya’da kaptıkları açıklandı. Danimarka’daki Zika vakasının ise Güney Afrika’dan dönen bir turistte görüldüğü açıklandı. İngiltere, İsveç, Portekiz ve Hollanda’da virüsün teşhis edildiği şahısların da daha önce Amerika’da bulundukları öğrenildi.
Aralık ayında Haiti’den Almanya’ya dönen iki kişiye Zika bulaştığının saptandığı belirtildi.
Güney Amerika’da korku büyük
Zika virüsüne en çok Güney Amerika’da rastlanıyor. Sivrisinek sokmasıyla bulaşan virüs hastaların yüzde 20’sinde grip benzeri semptomlar gösteriyor. Virüsün öldürücü nitelikte olmadığı, ancak anne karnındaki bebeklerde anomaliye yol açtığı belirtiliyor. Zika’nın aşısı olmadığı gibi virüslü hastaların tedavisinde kullanılabilecek ilaç da bulunmuyor.
Kolombiya’da Zika alarmı verildi. Yaklaşık 13 bin kişiye zika teşhisinin konduğu Kolombiya’da doğum yapmak isteyen kadınlara hamileliği ertelemeleri tavsiye edildi.
Virüsün hızla yayıldığı Brezilya’da yaklaşan karnaval ve olimpiyat oyunları nedeniyle salgını önleme kampanyasına hız verildi. Ekim ayından bu yana Brezilya’daki 4 bin bebekte mikrosefali (baş küçülmesi) teşhis edildi. Hastalıklı bebeklerden 49’u yaşatılamadı.

microcephalia

Zika ile mücadele için 200 bin askerin seferber edildiği Brezilya’da 400 bin hamileye sivrisinekten korunma ilacı dağıtıldı. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Roussef, virüsle ortak mücadele için bütün Latin Amerika ülkelerine işbirliği çağrısında bulundu.

Kaynak:Deutsche Welle Türkçe

0

Sizce nasıl olmuş?

Güzel!
Kötü
Eğlenceli
Aman Allah'ım
Bu ne la?
vaov!

Bu içeriği sosyal medyada paylaş

Bir Cevap YazınORNote: Your password will be generated automatically and sent to your email address.

Forgot Your Password?

Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.

Theme developed by TouchSize - Premium WordPress Themes and Websites